back

Коронавірус: де в області можна здати тести?

07 жовтня 2020

На обласну «гарячу» телефонну лінію щодня надходять дзвінки від жителів Чернігівщини стосовно алгоритмів здавання тестів на COVID-19.

Громадян також цікавить, в яких закладах можна пройти відповідне тестування і за яких умов воно буде безкоштовним?

Варто пояснити, що лише результати тестування можуть свідчити про те, що людина або вже перехворіла на коронавірус, або хворіє на даний момент.

Адже наявність застудних симптомів (лихоманка, кашель, нежить, біль у горлі тощо) можуть бути ознакою будь-яких респіраторних захворювань, зокрема, грипу.

 

Як дізналися кореспонденти Чернігівського сайту 0462, в обласному центрі можна здати всі три види сучасних аналізів, які використовуються для діагностики коронавірусної інфекції – ПЛР-тест, ІФА-тест та Експрес-тест.

 

Наприклад, ІФА-тест можна зробити в низці приватних клінік та лабораторій Чернігова, але не в ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр МОЗ України», де виконують лише ПЛР-тести, причому як на платній, так безоплатній основі.

 

Безкоштовне проходження тестів в лабораторному центрі можливе лише за наявності направлення від сімейного лікаря. Відтак, сам забір біологічного матеріалу для безкоштовного аналізу роблять в медичних закладах, куди безпосередньо звертаються хворі. А у лабораторному центрі на вулиці Любецькій, 11-А, можна здати ПЛР-тест лише за гроші.

 

Щодо ІФА-тестів, то їх є чотири види: якісний та кількісний на виявлення антитіл IgМ (утворюються через 1–2 тижні від початку захворювання і залишаються в організмі кілька днів чи тижнів після одужання), а також якісний та кількісний на виявлення антитіл IgG (утворюються через 2–3 тижні від початку захворювання і залишаються в організмі до півтора року). Відтак напівкількісний метод виявлення антитіл – більш інформативний, чутливий та специфічніший, ніж якісний.

 

Абсолютно всі вищевказані ІФА-тести можна зробити в лабораторії «Діла», вартість їх коливається залежно від методики виявлення антитіл.

 

У медичному центрі «Тесла» також роблять ІФА-тест на виявлення антитіл IgМ із виїздом додому. Звісно, також доведеться заплатити, як і в інших приватних лабораторіях.

 

«Дніпролаб» готовий приймати аналізи на ІФА-тест у порядку живої черги протягом усього робочого дня через 4 години після прийому їжі, при собі необхідно мати паспорт.

 

Лабораторія «Сінево» приймає біоматеріал на ІФА-тест прямо у себе в центрі, результату треба чекати 2 доби.

 

Експрес-тести у Чернігові робляться тільки в медзакладах, де ви проходите лікування, і вони скрізь безкоштовні. Приватні клініки, медичні центри і той же обласний лабораторний центр експрес-тестування на коронавірус не здійснюють.

 

Наголошуємо: з усіх питань щодо наявності симптомів коронавірусної інфекції, направлення на стаціонарне лікування слід звертатися виключно до свого сімейного лікаря, дільничного терапевта або педіатра.

 

Довідково: ПЛР-тест (полімеразна ланцюгова реакція) допомагає лікарям виявити присутність вірусу в організмі людини та визначає, чи вона хвора на COVID-19. Забір біологічного матеріалу для цього тесту робиться через мазок із носа і ротоглотки. Саме за допомогою ПЛР-тесту медики визначають, чи небезпечна людина для оточуючих, адже якщо ПЛР-тест позитивний, то вона однозначно виділяє вірус та є заразною.

 

За допомогою ІФА-тесту (імуноферментного аналізу) медики визначають, чи є в людини антитіла до коронавірусу, чи, таким чином, перехворіла вона на COVID-19. У цьому випадку біологічний матеріал для аналізу отримується шляхом забору крові з вени. ІФА-тест не дає розуміння, чи заразна людина на даний момент, адже це можна визначити лише шляхом ПЛР-тестування.

Експрес-тести також виявляють в організмі людини антитіла як відповідь на антиген, як і ІФА-тести. Проте вони мають низьку чутливість та специфічність порівняно з імуноферментним аналізом.

 

Сайт Управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації