back

Що треба знати про правила виїзду дитини віком до 16 років за кордон

04 квітня 2019

Згідно з новими правилами виїзду дитини віком до 16 років за кордон без згоди другого з батьків, той з батьків, з ким проживає дитина і який не перешкоджає другому з батьків бачитися з дитиною, може виїхати з нею за кордон на термін до місяця без нотаріальної згоди іншого, якщо має рішення суду або органу опіки і піклування, яким підтверджено, що дитина проживає з ним. Таке рішення треба буде показати прикордонникам при виїзді. Окрім того, один з батьків, хто вивозить дитину, обов'язково має повідомити про виїзд рекомендованим листом другого з батьків, у разі наявності інформації про місце проживання другого з батьків, якщо той не ухиляється від сплати аліментів та належно виконує батьківські обов'язки.

Згідно з новим законом на термін більше одного місяця можна виїхати за кордон без згоди другого з батьків, якщо останній має заборгованість зі сплати аліментів, розмір якої перевищує у сумі сплати аліментів за 4 місяці та 3 місяці, якщо дитина є тяжкохворою або з інвалідністю (у цьому випадку ще потрібно мати довідку, що підтверджує хворобу чи інвалідність), та необхідно пред'явити довідку, видану органом ДВС чи приватним виконавцем, про наявність заборгованості зі сплати аліментів. У всіх інших випадках нотаріально посвідчена згода необхідна. Довідку про заборгованість можна отримати, попередньо звернувшись до державної виконавчої служби або до приватного виконавця.

Якщо немає нотаріально посвідченої згоди батька, а при розлученні питання щодо визначення місця проживання дитини не вирішувалося, єдиний варіант - звернутися до органів опіки та піклування або до суду для отримання рішення про визначення місця проживання дитини.

У разі, коли один з батьків відмовляється давати згоду на виїзд дитини за кордон строком більше місяця, але при цьому справно сплачує аліменти, один з батьків може отримати одноразовий тимчасовий дозвіл на виїзд малолітньої дитини за межі України без згоди та супроводу батька. Для цього потрібно звернутися до суду.

Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, також має можливість вивезти дитину за кордон, якщо не має заборгованостей з аліментів та отримав нотаріально посвідчену згоду того з батьків, з ким проживає дитина (для цього необхідне письмове звернення до того з батьків, з ким проживає дитина). Якщо ж протягом 10 днів останній не надасть нотаріально посвідченої згоди, то для вирішення питання необхідно звернутися до суду, де це питання вирішуватимуть за скороченою процедурою.

Відповідно до українського законодавства нотаріальна згода другого з батьків для виїзду дитини до 16 років за кордон з одним із батьків не потрібна якщо є:

-довідка про народження дитини, видана органом РАЦСу, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України;

- довідка про наявність боргу по аліментам, видана державним або приватним виконавцем;

- рішення суду про надання дозволу на вивезення дитини з України;

- судове рішення про визнання другого з батьків недієздатним;

- рішення суду про визнання одного з батьків безвісно відсутнім;

- судове рішення про позбавлення батьківських прав;

- свідоцтво про смерть другого з батьків.

Шановні батьки, користуйтесь своїми правами, які надає Міністерство Юстиції України.


За повідомленням Ріпкинського районного відділу
державної реєстрації актів цивільного стану
Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області