12 червня 2018

Задля збереження соціальної стабільності на Чернігівщині

(матеріал підготовлено в порядку правової обізнаності)

  Відділення Національної служби посередництва і примирення (далі – Відділення) відповідно до Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», в процесі виконання визначених завдань, значну увагу приділяє моніторингу стану соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах, організаціях області з метою вжиття заходів щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), мітингів, зборів, акцій протесту (в т.ч. страйків).

  Враховуючи висновки прогнозних даних на друге півріччя поточного року викликає занепокоєння соціальне становище в трудових колективах закладів освіти, охорони здоров’я, житлово-комунального господарства області, що може знаходити свій вираз у акціях соціального протесту.  На фоні предвиборної компанії такі акції можуть мати політичний відтінок з метою підвищення  впливу політичних партій у виборчих перегонах.

         З метою правової обізнаності зацікавлених сторін, надаємо роз’ яснення.         Акція протесту (збори, мітинг, вуличний похід, пікет, припинення роботи, страйк) – це, як правило, масовий, публічний захід громадян або окремої категорії громадян, який проводиться з метою привернення уваги суб’єктів влади, громадськості, роботодавців до неврегульованих проблем в різних сферах життя суспільства і супроводжується гаслами, застосуванням в деяких випадках наочних засобів (плакатів, символіки), аудіо та відео обладнання. Право громадян України на мирні збори,  про проведення яких завчасно повідомляються органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, гарантується частиною 1 ст. 39 Конституції України, підп. 3 пункту б ст. 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Частиною другою цієї статті встановлено, що обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку – з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей. Відповідно до частини другої цієї статті обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання може встановлюватися судом відповідно до закону. Спеціального закону, який регулював би суспільні відносини у сфері мирних зібрань, законодавство України на сьогодні не має.

Серед різноманіття форм акції протесту особливе місце займає страйк, проведення якого регламентовано ст. 19, ст. 24 Закону України «Про порядок вирішення колективних рудових спорів (конфліктів)».

Відмінність страйку від інших акцій протесту (мітингів, демонстрацій, походів, пікетів, зборів, голодування тощо) полягає у наступному.

По-перше, страйк може бути застосований лише працюючими, тобто фізичними особами, які знаходяться у трудових відносинах із юридичною особою або фізичною особою-підприємцем на умовах трудового договору. Інші акції протесту можуть бути застосовані не тільки працюючими, але й іншими категоріями громадян (пенсіонерами, студентами, безробітними тощо).

По-друге, проведення страйку регламентовано у Законі України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

По-третє, страйк проводиться виключно у робочий час, тобто у час, коли працівники, відповідно до законодавства, умов колективного договору і трудового договору з підпорядкуванням правилам внутрішнього трудового розпорядку зобов’язані виконувати свої трудові обов’язки. Інші акції протесту зазвичай проходять у неробочий час (наприклад, у перерві на обід чи у вихідні, неробочі або святкові дні), але існують випадки, коли протестні акції працюючих - мітинги, пікети, збори відбуваються одночасно із страйком, і це цілком дозволяється законодавством - частина дев’ята  статті 19 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» (за умов відсутності обмежень в реалізації даного права судом відповідно до закону).

На останнє: страйк – це засіб тиску на роботодавця для того, щоб він задовольнив вимоги працівників. Спектральна дія інших акцій протесту може бути спрямована не лише на роботодавця (роботодавців), а, зокрема, їх дія може бути розрахована на органи державної влади й органи місцевого самоврядування.

Безумовно, страйк значно відрізняється від інших акцій протесту, але поряд з відмінностями, є і схожі риси страйку з іншими акціями протесту. Так, страйк, як і всі інші акції протесту виникає на тлі неврегульованих розбіжностей і носить, як правило, масовий, публічний характер, привертаючи увагу громадськості та ЗМІ.

Проаналізувавши характерні особливості страйку, які дозволяють відокремити його від інших акцій протесту соціального характеру, можна дійти простого висновку, що будь-який страйк є акцію протесту, але не будь-яка акція протесту є страйком.

Слід пам’ятати, що Кодекс України про адміністративні правопорушення встановлює відповідальність за порушення порядку організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій, а Кримінальний кодекс України – за організацію масових безладів

У зв’язку із зазначеним, у разі виникнення проблемних питань в трудових колективах підприємств, установ, організацій області через порушення чинного законодавства про працю або колективних договорів (угод), для оперативного здійснення заходів щодо локалізації конфліктних ситуацій та поліпшення стану соціально-трудових відносин пропонуємо всім зацікавленим сторонам соціально-трудових відносин завчасно звертатися за допомогою до Відділення, яке знаходиться за адресою: м. Чернігів, вул. П’ятницька, 39, кімн. 909, тел.: (0462) 77-62-77, е-mail: dspp_chernigiv@ukr.net.

 

До уваги трудових колективів!

В процесі здійснення відділенням Національної служби посередництва і примирення в Чернігівській області (Відділення) моніторингу стану соціально-трудових відносин підприємств, установ та організацій області, в останній час, встановлено неопоодинокі факти порушення прав та законних інтересів найманих працівників, а саме: наявність заборгованості із заробітної плати (в т.ч. минулих років); порушення термінів її виплати; недотримання термінів підвищення тарифних ставок і окладів відповідно до законодавства; практика введення режиму неповного робочого часу; скорочення працюючих, невиконання положень колективних договорів тощо.

Враховуючи зазначене, пропонуємо у разі виникнення передумов загострення стану трудових відносин через порушення вимог чинного законодавства про працю, колективних договорів (угод), які можуть призвести до загострення суперечностей між працівниками і роботодавцями та акцій протесту, завчасно звертатись до Відділення за сприянням для оперативного здійснення спільних заходів по локалізації ймовірних конфліктних ситуацій.

Сподіваємось, що реалізація спільних зусиль в межах повноважень, визначених чинним законодавством, активізація подальшої співпраці в роботі буде й надалі сприяти стабілізації і поліпшенню соціального мікроклімату у трудових колективах підприємств, установ та організацій Чернігівщини.

Адреса відділення НСПП в Чернігівській області: 14000, м. Чернігів, вул. П’ятницька, 39, кімн. 909, телефон: (0462) 77-62-77. Електронна адреса: [email protected].      

 

До уваги сторін соціально-трудових відносин!

З метою уникнення загострення конфліктних ситуацій, відділення НСПП в чернігівській області звертається до всіх зацікавлених сторін соціально-трудових відносин приділити особливу увагу питанням забезпечення реалізації державних соціальних гарантій у сфері праці на підприємствах, установах та організаціях районів і міст області відповідно до ст. 24 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

У разі виникнення передумов соціальної напруги та розбіжностей у трудових колективах підприємств, установ та організацій області (незалежно від форм власності і організаційно-правових форм господарювання) з питань порушення вимог законодавства про працю, колективних договорів, угод, тощо до відділення НСПП мають право звертатися як сторони конфлікту, так і органи влади, зацікавлені в стабілізації стану соціально-трудових відносин на відповідній території. Спеціалісти відділення НСПП завжди готові надати необхідні юридичні консультації і методичні рекомендації з метою сприяння вирішенню кожної конкретної проблемної ситуації у відповідності до Закону України „Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”.

Відділення НСПП в Чернігівській області знаходиться за адресою: м. Чернігів, вул. П’ятницька, 39, кімн. 909; тел.: 77-62-77.

 

Взаємодіємо з інформаційно-консультаційними центрами НСПП Чернігівщини

Інформаційно-консультаційні центри Національної служби посередництва і примирення (Центр) створені для консультування представників сторін соціально-трудових відносин, окремих найманих працівників, представників профспілок, роботодавців (на їх звернення) з питань застосування законодавства про колективні трудові спори (конфлікти), підвищення правосвідомості роботодавців та найманих працівників, сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, підвищення рівня правової обізнаності та поінформованості громадськості про діяльність НСПП.

Взаємодія відділення НСПП в Чернігівській області (Відділення) з Центрами здійснювалася у відповідності до вимог Плану основних заходів по організації роботи з представниками позаштатних інституцій НСПП на 2019 рік, затвердженого наказом Відділення від 19.12.2018 р. №54; Плану основних заходів по запобіганню виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) на 2019 рік, затвердженого наказом Відділення від 19.12.2018 р. №55 та Плану основних заходів по інформаційному забезпеченню діяльності Відділення на 2019 рік, затвердженого наказом Відділення від 19.12.2018 р. №56.

Станом на 01 січня 2020 року в області функціонує 22 Центри. Їх очолюють професійні фахівці сфери соціально-трудових відносин (далі – СТВ), кандидатури яких рекомендовані керівництвом районних державних адміністрацій (міських рад) в переважній більшості з числа відповідальних працівників управлінь соціального захисту населення (за їх особистою згодою).

Відповідно до п.4.4, п.6.8 Положення про інформаційно-консультаційний центр НСПП, завідуючим Центрами систематично направлялися листи із визначенням термінів інформування Відділення про загальний стан СТВ, наголошенням на оперативність реагування в разі виникнення передумов конфліктних ситуацій на підприємствах, установах, організаціях районів (міст), у тому числі стихійного, акцій протесту, мітингів, пікетувань тощо.

Зазначені інформації сприяють проведенню експертизи стану розвитку СТВ у трудових колективах області, дають можливість своєчасно вживати дієвих заходів у взаємодії з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями профспілок та роботодавців спрямованих на запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів).

Упродовж 2019 року від завідуючих Центрів надійшло 118 щомісячних інформацій, у т.ч.: 12 – з Варвинського району; 11 – з Менського, Новгород-Сіверського, Прилуцького, Сосницького районів; 10 – з Козелецького району; 9 – з Борзнянського району; 7 – з Сновського району, міст Прилуки та Новгород-Сіверський; 5 – з Городнянського, Срібнянського районів; 3 – з Бобровицького, Куликівського, Талалаївського районів; 2 – з Семенівського району; 1 – з Носівського району.

За необхідності, у відповідності до п.4.5, п.6.4 Положення, Відділенням надаються доручення завідуючим Центрів з метою вивчення стану СТВ на окремих підприємствах, установах та організаціях районів (міст). Упродовж 2019 року було направлено 37 доручень з переліком рекомендованих питань, які своєчасно використані в роботі Відділення.

З метою підвищення рівня правової обізнаності та рекламування діяльності Відділення у 2019 року підготовлені та направлені до завідуючих Центрами: інформаційні бюлетені Відділення (№4 за 2018 рік, №1 за I квартал 2019 року, №2 за I півріччя 2019 року, №3 за 9 місяців 2019 року), про стан СТВ, їх ускладнення чи загострення на підприємствах, в установах і організаціях Чернігівської області; з інформацією прогнозу можливих змін стану соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) у трудових колективах підприємств, установ та організацій Чернігівської області у другому півріччі 2019 року і першому півріччі 2020 року.

Взаємодія в роботі Відділенням з Центрами, а також у співпраці з зацікавленими сторонами соціального діалогу та громадськістю дасть змогу зберегти соціальну стабільність і покращити стан СТВ в трудових колективах підприємств, установ, організацій міст і районів області.

Головний спеціаліст відділення НСПП в Чернігівській області Б. Піроцький

 

Ускладнення стану соціально-трудових відносин призвело до виникнення КТС(К) у Ніжинському районному дочірньому агролісогосподарському спеціалізованому підприємстві «Ніжинрайагролісництво»

В останні роки спостерігається виникнення конфліктних ситуацій на підприємствах лісової галузі, що перебувають в процесі реформування.

 В грудні 2019 року наймані працівники Ніжинського районного дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства «Ніжинрайагролісництво» (Підприємство) звернулися до відділення НСПП в Чернігівській області (Відділення) з метою отримання правової допомоги у вирішенні розбіжностей щодо невиконання комунальним підприємством «Чернігівоблагроліс» Чернігівської обласної ради вимог законодавства про працю.

Встановлено, що з метою оптимізації витрат підприємства було проведено скорочення штату працівників; через боргові зобов’язання управлінням державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області накладено арешт на грошові кошти (рахунки, касу) Підприємства.

У зв’язку з цим, працівники Підприємства скористались своїм правом на соціальний захист і прийняли рішення вступити в колективний трудовий спір (конфлікт) (КТС(К)) відповідно до Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

03 січня 2020 року Відділення отримало повідомлення про вступ в КТС(К) та відповідний пакет документів.

Вимоги працюючих стосуються: виплати заборгованості із заробітної плати, компенсації втрати частини заробітної плати у зв’язку із затримкою термінів її виплати, грошової компенсації за невикористані відпустки; забезпечення компенсації за зношення інструментів, належних працівникам органiзувати працю працiвникiв, створювати умови для зростання продуктивностi працi, забезпечувати трудову i виробничу дисциплiну, неухильно додержувати законодавства про працю i правил охорони працi, уважно ставитися до потреб i запитiв працiвникiв, полiпшувати умови їх працi та побуту.

Розпорядженням НСПП від 08.01.2020 зареєстровано КТС(К) між найманими працівниками Підприємства та адміністрацією комунального підприємства «Чернігівоблагроліс» Чернігівської обласної ради міста Чернігова

 Відділенням здійснюються заходи щодо сприяння вирішенню зазначеного КТС(К) в межах повноважень, визначених Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» та Положенням про Національну службу посередництва і примирення, затвердженим Указом Президента України від 17 листопада 1998 року № 1258/98, із змінами.

Головний спеціаліст відділення в Чернігівській області Б. Піроцький

 

Проведено навчання працівників відділень НСПП

17-18 грудня в місті Чернігові відбулося навчання головних спеціалістів Вінницького, Закарпатського, Житомирського, Кіровоградського, Одеського, Сумського, Херсонського відділень НСПП (Відділень) за участю голови НСПП О. Окіса, начальника відділу аналітично-інформаційної роботи та прогнозування НСПП О. Скуратовської, заступника начальника відділу правового забезпечення НСПП Л. Калініної.

Згідно із програмою заходу були розглянуті наступні питання щодо:

- прогнозування розвитку соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів);

- правильності заповнення додатка № 2 (база даних конфліктогенних підприємств);

- підготовки та подання до центрального апарату НСПП інформацій для розміщення на офіційному сайті;

- правових аспектів реєстрації колективних трудових спорів (конфліктів);

- особливостей проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності/підтвердження репрезентативності;

- організації договірної роботи у Відділеннях.

Розпочав навчання голова НСПП О. Окіс, який у своєму вступному слові висловив мету заходу та звернув увагу присутніх на результати роботи Відділень у поточному році та наголосив на необхідності їх покращення.

О. Скуратовська проаналізувала стан дотримання працівниками Відділень норм Положення про порядок здійснення аналітично-інформаційної діяльності Національної служби посередництва і примирення, затвердженого наказом Національної служби посередництва і примирення від 30 жовтня 2019 року №78 та роз’яснила основні вимоги підготовки і направлення інформаційних матеріалів на веб-сайт НСПП.

Л. Калініна поінформувала присутніх стосовно дотримання положень Конституції України, Законів України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), «Про соціальний діалог в Україні».

Також учасники навчання ознайомилися з практикою роботи відділення НСПП в Чернігівській області.

По завершенню, О. Окіс підвів підсумки заходу та окреслив напрямки роботи Служби в наступному році.

Головний спеціаліст відділення НСПП в Чернігівській області Ю. Кирієнко

 

Надаємо правову допомогу

Національна служба посередництва і примирення (НСПП) – це постійно діючий державний орган, утворений Президентом України відповідно до Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

Головними завданнями, покладеними на НСПП державою, є сприяння поліпшенню стану соціально-трудових відносин, запобігання виникненню та сприяння своєчасному вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів), здійснення посередництва і примирення при вирішенні таких спорів, а також прогнозування їх виникнення.

Унікальність Національної служби посередництва і примирення полягає в тому, що ні один державний орган в нашій країні не виконував подібні функції в такому форматі.

В області здійснює свої повноваження структурний підрозділ Служби – відділення НСПП, яке сприяє поліпшенню стану соціально-трудових відносин, запобігає виникненню колективних трудових спорів (конфліктів); забезпечує своєчасне приведення у правове русло стихійних проявів протестної поведінки працівників і вирішує колективні трудові спори (конфлікти), що виникають на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності та господарювання; здійснює посередництво і проводить запобіжні процедури примирення; залучає всіх причетних представницьких органів заради вироблення взаємоприйнятих рішень по усуненню дестабілізаційних чинників, що виникають між сторонами соціально-трудових відносин.

Враховуючи висновки прогнозних даних на друге півріччя поточного року викликає занепокоєння, на даний час, соціальне становище в трудових колективах промислових підприємств, закладів бюджетної сфери, житлово-комунального господарства.

Домінуючим фактором дестабілізації стану соціально-трудових відносин, безпосередньою причиною можливого виникнення розбіжностей залишається заборгованість із виплати заробітної плати через порушення ст.115 КЗпП України, ст.24 Закону України «Про оплату праці» ст.10 Закону України «Про колективні договори і угоди», ст.57 Закону України «Про освіту» та інші.

У зв’язку із зазначеним, рекомендуємо у разі виникнення передумов дестабілізації стану соціально-трудових відносин в трудових колективах через порушення вимог чинного законодавства про працю, колективних договорів (угод), тощо, які можуть призвести до загострення суперечностей між працівниками і роботодавцями та акцій соціального протесту, завчасно звертатись за сприянням для оперативного вжиття спільних заходів по їх локалізації у відповідності до Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

З метою забезпечення інформування громадськості та зацікавлених сторін соціально-трудових відносин про основні напрямки та результати своєї роботи, підвищення рівня правової культури сторін соціального діалогу, відділення НСПП здійснює випуск інформаційного бюлетеня, тематичних буклетів, методичних матеріалів тощо. Систематично актуальні матеріали розміщаються на тематичній сторінці відділення НСПП на web-сайті Чернігівської облдержадміністрації (www.cg.gov.ua (рубрика «Соціальна сфера»).

Для надання безкоштовної консультативної допомоги з питань дотримання вимог законодавства про працю діє «гаряча» телефонна лінія (0462)77-62-72), на яку можна звернутися для отримання кваліфікованої правої допомоги.

Сподіваємось, що реалізація спільних зусиль в межах повноважень, визначених чинним законодавством, активізація подальшої співпраці в роботі буде сприяти стабілізації і поліпшенню соціального мікроклімату у трудових колективах підприємств, установ та організацій, які розташовані на території об’єднаних територіальних громад.

Пропонуємо всім зацікавленим сторонам завчасно звертатися за детальнішою інформацією до Відділення, яке знаходиться за адресою: м. Чернігів, вул. П’ятницька, 39, кімн. 909, тел.: (0462) 77-62-77, е-maildspp_chernigiv@ukr.net.

Дякуємо за співпрацю!

Головний спеціаліст відділення НСПП в Чернігівській області Б. Піроцький

 

Прогнозні висновки можливих змін соціально-трудових відносин у трудових колективах підприємств, установ і організацій Чернігівської області у пешому півріччі 2020 року

Відділенням НСПП в Чернігівській області (Відділення) здійснено прогноз щодо можливих змін соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) у трудових колективах підприємств, установ і організацій Чернігівської області у І півріччі 2020 року, що спрямований на дослідження розвитку соціально-трудових відносин (СТВ), окреслення можливих проблем, передбачення конфліктних ситуацій, здійснення заходів щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (ЗКТС(К) та своєчасного врегулювання розбіжностей між сторонами СТВ, що можуть призвести до виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) (КТС(К)).

Проведений аналіз виявив основні причини виникнення конфліктних ситуацій,  які, ймовірно, залишатимуться і в І півріччі 2020 року:

- розбіжності з приводу заборгованості з виплати заробітної плати та порушення термінів виплати поточної заробітної плати;

- застосування вимушеної неповної зайнятості шляхом надання відпусток без збереження заробітної плати, переведення працівників на неповний робочий час;

- низькі розміри заробітної плати, невідповідність тарифних ставок (посадових окладів) вимогам чинного законодавства, Генеральної, галузевих, територіальних угод;

- вивільнення найманих працівників.

Виходячи із започаткованого масштабного реформування фінансово-господарської діяльності в Україні, впровадження змін до трудового законодавства, реформування бюджетної сфери, її оптимізація будуть впливати на подальший розвиток та стан СТВ у трудових колективах. В деяких випадках це може змусити найманих працівників вдаватися до різних форм соціального протесту.

Також не виключена можливість появи спонтанних проявів протестної активності сторін СТВ в разі погіршення політичної ситуації, поглиблення фінансово-економічних труднощів в економіці країни разом з невиправданими очікуваннями від проголошених змін.

Все це дає підстави прогнозувати Відділенню подальше погіршення стану СТВ в окремих трудових колективах суб’єктів господарювання Чернігівщини, а саме:

на виробничому рівні:

- в галузі добувної і переробної промисловості;

- в сфері житлово-комунального господарства;

- в бюджетній сфері;

на територіальному рівні:

- в містах Чернігів, Ніжин, Прилуки.

Зважаючи на це, основними цілями і завданнями планування розвитку СТВ на підприємствах, установах та організаціях Чернігівщини має стати: розроблення соціальних заходів, які впливатимуть на підвищення ефективності використання трудового потенціалу працівників; прийняття зважених управлінських рішень; удосконалення соціальної, професійної та кваліфікаційної структури працівників; поліпшення соціальних відносин у трудових колективах; насичення праці творчими елементами; заохочення усіх видів трудової і соціальної активності працівників, делегування їм  управлінських функцій; покращення умов праці та техніки безпеки; розширення можливостей для більш повного задоволення культурних, побутових та матеріальних потреб працюючих.

Взагалі, вдячні керівництву: Чернігівської обласної державної адміністрації, її структурних підрозділів; районних державних адміністрацій; Чернігівській обласній раді; міським та районним у місті Чернігові радам; Федерації та галузевих профспілкових організацій Чернігівської області; об’єднань організацій роботодавців, завідуючим інформаційно-консультаційними центрами і арбітрам НСПП, а також зацікавленим сторонам соціального діалогу, за співпрацю і взаємодію в роботі, спрямовану на збереження соціальної стабільності, запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), акцій соціального протесту в трудових колективах підприємств, установ, організацій міст і районів області.

Головний спеціаліст відділення НСПП в Чернігівській області Б. Піроцький

 

Національна служба посередництва і примирення – на захисті ваших трудових прав

Соціально-трудові відносини (далі – СТВ) є ключовим елементом будь-якої економічної системи. Ситуація у цій сфері в Україні залишається нестабільною, що перешкоджає розвитку трудового потенціалу країни.

З метою сприяння поліпшенню стану СТВ, прогнозування та запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС(К), здійснення посередництва при вирішенні таких спорів, у 1998 році Указом Президента України утворено Національну службу посередництва і примирення як постійно діючий державний орган.

Служба має свої відділення в областях, де працюють висококваліфіковані фахівці та експерти з питань вирішення колективних трудових спорів (конфліктів).

На Чернігівщині відділення НСПП (далі – Відділення) працює з січня 2001 року, що є структурним підрозділом Національної служби посередництва і примирення – постійно діючого державного органу для врегулювання КТС(К), утвореного Президентом України відповідно до Закону України „Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”.

Виконуючи свої повноваження щодо сприяння поліпшенню стану СТВ в регіоні, основні зусилля Відділення спрямовані, перш за все, на: запобігання виникненню КТС(К); забезпечення своєчасного приведення у правове русло стихійних проявів протестної поведінки працівників і вирішення КТС(К), що виникають на підприємствах, в установах та організаціях; здійснення посередництва і проведення запобіжних процедур примирення; залучення всіх причетних представницьких органів заради вироблення взаємоприйнятих рішень по усуненню дестабілізаційних чинників, що виникають між сторонами СТВ.

Особлива увага в роботі приділяється налагодженню ефективної взаємодії з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями профспілок і роботодавців в частині організації та вжиття спільних дій щодо сприяння врегулюванню конфліктних ситуацій, у відповідності до ст.24 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії», Закону України «Про організації роботодавців».

Фахівці Відділення здійснюють безпосередні виїзди на підприємства, в установи та організації з метою вивчення стану СТВ, надання керівникам та профспілковим активам консультацій і роз’яснень норм діючого законодавства про працю, зокрема, про колективні трудові спори.

Діючи в межах повноважень, Відділення проводить прийом  громадян, яким безкоштовно надає правову допомогу із зазначених питань.

З метою оперативного комплексного правового врегулювання та поліпшення стану справ в сфері вирішення розбіжностей, які виникають між сторонами СТВ, забезпечення реалізації повноважень Національної служби посередництва і примирення щодо завчасного сприяння запобіганню виникнення КТС(К) та акцій протесту в трудових колективах підприємств, установ, організацій у Відділенні запроваджена «гаряча» телефонна лінія за номером телефону  (0462) 77-62-77. До питань сфери СТВ, які виникають щодо рішень, дій (бездіяльності) роботодавця, які порушили права і законні інтереси найманих працівників і можуть бути оскаржені, належать розбіжності щодо:

а) встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту;

б) укладення чи зміни колективного договору, угоди;

в) виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень;

г) невиконання вимог законодавства про працю.

Питання, які не відносяться до врегулювання вищезазначених розбіжностей, розглядають інші державні органи в межах своїх повноважень.

У зверненні, що адресується до Відділення НСПП, має бути зазначено прізвище, ім’я по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання.

У разі виникнення передумов дестабілізації стану трудових відносин через порушення вимог чинного законодавства про працю, колективних договорів (угод), тощо, які можуть призвести до загострення суперечностей між працівниками і роботодавцями та акцій протесту, пропонуємо завчасно звертатись за сприянням для оперативного здійснення спільних заходів по локалізації ймовірних конфліктних ситуацій.

Сподіваємось, що реалізація спільних зусиль в межах повноважень, визначених чинним законодавством, активізація подальшої співпраці в роботі буде й надалі сприяти стабілізації і поліпшенню соціального мікроклімату у трудових колективах підприємств, установ та організацій області.

Адреса відділення НСПП в Чернігівській області: 14000, м. Чернігів, вул. П’ятницька, 39, кімн. 909, телефон: (0462) 77-62-77.

Відділення Національної служби посередництва і примирення на варті забезпечення стабільності стану соціально-трудових відносин Чернігівщини

 

 

Національна служба посередництва і примирення – на захисті ваших трудових прав

 

 

Заборона проведення акцій протесту

 

 

Національній службі посередницва і примирення – 20 років

 

 

Інформація про Прогноз розвитку соціально-трудових відносин, виникнення КТС(к) у II півріччі 2018 року в Чернігівській області

 

Керуючись Положенням про порядок здійснення аналітично-інформаційної діяльності Національної служби посередництва і примирення, затвердженим наказом НСПП від 09.06.2009 року №32, із врахуванням Концепції вдосконалення системи прогнозування виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), затвердженої наказом НСПП від 28.05.2013 року №47, Методичних рекомендацій по застосуванню Методики аналізу соціально-економічних і соціально-трудових відносин та прогнозування колективних трудових спорів (конфліктів), затвердженої наказом НСПП від 05.11.2009 року №65, відділенням НСПП в Чернігівській області (далі – Відділення) підготовлено Прогноз щодо можливих змін соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) у трудових колективах підприємств, установ і організацій Чернігівської області у IІ півріччі 2018 року.

Дане дослідження направлено на моделювання розвитку соціально-трудових відносин (далі – СТВ), окреслення можливих проблем, передбачення конфліктних ситуацій, здійснення заходів щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (далі – ЗКТС(к)) та своєчасного врегулювання розбіжностей між сторонами СТВ.

Моніторинг проводився для здійснення прогнозування розвитку ключових соціально-трудових процесів Чернігівщини, а також попередження й усунення негативних тенденцій, що викликають напругу у трудових колективах області.

Узагальнені результати аналізу дають підстави стверджувати, що на даний час в області продовжують зберігати свою деструктивну дію наступні суб’єктивні фактори негативного впливу на стан СТВ:

– низький рівень оплати праці (у квітні 2018 р. середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників підприємств, установ та організацій області становила 6672 грн., що на 21,3% менша середньоукраїнського показника);

– існуюча заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ, організацій (за даними статистичної звітності, загальна її сума (з урахуванням економічно неактивних) на 01.05.2018 р. склала майже 17,5 млн.грн. Більше половин загальної суми припадає на економічно активні підприємства. Найбільші борги мають підприємства, установи, організації в містах Чернігові та Ніжині;

– наявне безробіття працездатного населення;

– порушення вимог законодавства про працю;

– тривала практика застосування на окремих підприємствах, установах та організаціях вимушеної неповної зайнятості, робота в умовах неповного робочого дня (тижня);

– незабезпечення роботодавцями належних умов праці, її охорони;

– тощо.

Зважаючи на наявність вищезазначених чинників ускладнення стану СТВ, Відділення прогнозує, що головними серед них, у другому півріччі 2018 року залишатимуться наявність хронічної заборгованості із заробітної плати найманим працівникам та несвоєчасна її виплата. Все це позначиться на розвитку взаємовідносин між зацікавленими сторонами соціального діалогу.

Враховуючи результати прогнозну розвитку СТВ, ймовірності виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС(к)) на підприємствах, в установах, організаціях області у першому півріччі 2018 року, Відділенням в межах визначених повноважень здійснювалися дії упереджувального характеру у співпраці з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об'єднаннями профспілок, роботодавців, позаштатними інституціями НСПП тощо. Завдяки цьому вдалося послабити напругу, попередити виникнення КТС(к) та проведення акцій соціальних протестів в установах та закладах освіти, охорони здоров’я, житлово-комунального господарства районів (міст) області та в галузях добувної та переробної промисловості.

Проведений Відділенням аналіз підтвердив, що хронічна заборгованість із виплати заробітної плати працюючим та порушення термінів виплати поточної заробітної плати упродовж багатьох років залишаються основними причинами ускладнення стану СТВ. Нарощування боргу в різних сферах економіки Чернігівщини свідчить про те, що даний чинник і надалі буде негативно впливати на відносини між найманими працівниками та роботодавцями незалежно від виду економічної діяльності підприємства, а рівень конфліктогенності у трудових колективах визначатиметься лише вагомістю стримуючих факторів.

Враховуючи зазначене, Відділення прогнозує можливість подальшого ускладнення СТВ на підприємствах добувної та переробної промисловості, що спричинено негативною динамікою розвитку промислового виробництва, недостатнього технічного переоснащення та зниження попиту на продукцію, її сезонний характер.

Впродовж досліджуваного періоду відносини між сторонами СТВ на підприємствах, в установах та організаціях житлово-комунального господарства відзначались підвищеним рівнем конфліктогенності. Це спричинено, перш за все, недостатнім конкурентним середовищем у галузі надання житлово-комунальних послуг, нестачею обігових коштів для розвитку і оновлення виробничої бази та недостатньою якістю послуг, що надаються. Всі ці фактори в прогнозному періоді можуть призвести до виникнення дестабілізаційних чинників, які можуть негативно позначитися на стані підприємств та спричинити загострення стан СТВ.

Соціально-економічне становище в установах, організаціях та закладах бюджетної сфери (освіта, охорона здоров’я), у II півріччі 2018 року значною мірою будуть визначатися подальшою політикою держави у сфері децентралізації та створення об`єднаних територіальних громад.

Затримки з виплати заробітної плати (головний чинник дестабілізації стану СТВ), в першу чергу, пов’язані з обмеженістю місцевих бюджетів, їх незбалансованістю, а також тим, що обсяги субвенцій, дотації з державного бюджету на утримання закладів охорони здоров’я та освіти не враховують реальну їх потребу в коштах, що призводить до виникнення соціальної напруженості та незадоволення у трудових колективах.

Узагальнюючи існуючі на сьогодні соціально-економічні труднощі та характер розвитку СТВ галузей, підприємств, установ та організацій області, дають підстави прогнозувати Відділенню в другому півріччі 2018 року ймовірне подальше їх погіршення в окремих трудових колективах, де стан СТВ буде залишатися напруженим, а в ряді випадків – складним, що може змусити найманих працівників вступати у КТС(к), а також вдаватися до різних форм акцій соціального протесту.

За Прогнозними висновками Відділення, можливе виникнення ускладнень СТВ:

на виробничому рівні:

- в галузі добувної і переробної промисловості;

- в сфері житлово-комунального господарства;

- в бюджетній сфері (освіта, охорона здоров’я).

на територіальному рівні -  в містах Чернігів, Ніжин.

У відповідності до меж визначених повноважень, зусилля Відділення у прогнозований період, як і раніше, будуть направлені на подальше забезпечення реалізації на території області основних завдань, визначених Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», Положенням про Національну службу посередництва і примирення, затвердженим Указом Президента України від 17 листопада 1998 року №1258/98 із наступними змінами і доповненнями, Положенням про відділення Національної служби посередництва і примирення в Чернігівській області, затвердженим наказом НСПП від 11 листопада 2016 року №147, і спрямованих на збереження соціальної стабільності і соціальної безпеки у трудових колективах підприємств, установ та організацій Чернігівщини.

Головний спеціаліст відділення НСПП в Чернігівській області Б. Піроцький

 

Стоїмо на захисті працівників дошкільних навчальних закладів Борзнянської міської ради

27 квітня 2018 року заступником начальника відділення НСПП в Чернігівській області (далі – Відділення) здійснено відрядження до м.Борзни Чернігівської області, під час якого в приміщенні Борзнянської міської ради проведені узгоджувальні зустрічі із представниками сторін колективних трудових спорів (конфліктів):

- між найманими працівниками Кинашівського дошкільного навчального закладу «Світанок» Борзнянської міської ради Чернігівської області та Борзнянською міською радою Борзнянського району Чернігівської області;

- між найманими працівниками дошкільного навчального закладу №1 комбінованого типу міста Борзни Борзнянської міської ради Чернігівської області та Борзнянською міською радою Борзнянського району Чернігівської області;

 - між найманими працівниками дошкільного навчального закладу №2 «Теремок» міста Борзни Борзнянської міської ради Чернігівської області та Борзнянською міською радою Борзнянського району Чернігівської області.

В запланованому заході взяли участь: заступник голови Борзнянської районної державної адміністрації Л.Дорош, начальник та заступник начальника фінансового управління Борзнянської районної державної адміністрації А.Торосян і Т.Шкурко, начальник відділу освіти Борзнянської районної державної адміністрації І.Кошленко, головний спеціаліст УСЗН Борзнянської районної державної адміністрації О.Василенко, юрисконсульт обласної організації профспілки працівників освіти і науки України О.Лугина, голова Борзнянської районної організації профспілки працівників освіти і науки України О.Демченко.

В ході роботи, присутніх повідомлено про реєстрацію колективних трудових спорів (конфліктів) у дошкільних навчальних закладах Борзнянської міської ради, де вимоги найманих працівників стосувалися оплати праці.

Пояснення щодо причин виникнення заборгованості із виплати заробітної плати найманим працівникам надали голова Борзнянської міської ради А.Койда і заступник голови Борзнянської районної державної адміністрації Л.Дорош.

З’ясовано, що згідно Бюджеткого кодексу України у 2018 році передбачена можливість здійснення видатків на дошкільну освіту з бюджетів районного значення. При цьому за зверненням міської ради, районна рада приймає рішення про передачу коштів на здійснення таких видатків міській раді та у районному бюджеті затверджує обсяги відповідних міжбюджетних трансфертів. На законодавчому рівні не уточнюється, який повинен бути рівень покриття потреби у фінансуванні дошкільних навчальних закладів освіти – 100% чи 50%. Єдина умова – не нижче рівня, який був зафіксований у попередньому році.

Заступник голови Борзнянської районної державної адміністрації Л.Дорош

акцентувала увагу присутніх на тому, що міською радою при затвердженні міського бюджету порушено норми статті 77 Бюджетного кодексу оскільки не було закладено коштів на утримання зазначених вище закладів, а виділеного із районного бюджету обсягу фінансування не вистачило навіть на покриття фонду оплати праці. У зв’язку із зазначеним, виникла заборгованість не лише по заробітній платі, а й податках та комунальних платежах.

В свою чергу начальник відділу освіти Борзнянської районної державної адміністрації І.Кошленко зазначив, що дошкільні заклади освіти перебувають у комунальній власності Борзнянської міської ради, яка є головним розпорядником бюджетних коштів. Враховуючи це, питання забезпечення сталого фінансування в першу чергу належить до компетенції міської ради.

Начальник фінансового управління Борзнянської районної державної адміністрації А.Торосян повідомила, що під час затвердження місцевого бюджету на поточний рік міською радою здійснено неефективний розподіл наявного фінансового ресурсу. Рішенням міської ради від 19 квітня 2018 року «Про внесення змін до рішення міської ради «Про бюджет міської ради на 2018 рік» за рахунок перевиконання дохідної частини міського бюджету за I квартал поточного року в сумі 292,0 тис.грн., на заробітну плату садочкам передбачено лише 110,5 тис.грн. або 37,8% від уточненої суми, при цьому маючи зарплатний борг станом на 19.04.2018 року – 458,5 тис.грн.

Враховуючи обставини виникнення розбіжностей між найманими працівниками та роботодавцем, заступник голови Борзнянської районної державної адміністрації Л.Дорош вважає, що Борзнянській міській раді необхідно насамперед терміново збалансувати бюджет, раціонально та ефективно використовувати власний фінансовий ресурс бюджетних коштів, першочергово в повному обсязі забезпечити видатки на заробітну плату і енергоносії бюджетних установ, які знаходяться на балансі міського бюджету.

В свою чергу, голова Борзнянської міської ради А.Койда вбачає виникнення наявних проблем лише через недофінансування з районного бюджету.

У зв’язку із неоднозначною позицією органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування щодо сприяння врегулювання вимог найманих працівників, присутнім були надані роз’яснення відповідно до статті 7 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» та акцентовано увагу на виконання вимоги статті 13 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» щодо заборони жодній із сторін колективних трудових спорів ухилятися від участі в примирних процедурах та використання сторонами всіх можливостей, не заборонених законодавством.

З метою недопущення порушень законодавства про вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), сторонам колективних трудових спорів рекомендовано терміново укласти Угоду про утворення трудового арбітражу згідно із статтею 11 зазначеного вище закону та тримати постійний зв’язок з відділенням НСПП.

Головний спеціаліст відділення НСПП в Чернігівській області Б.Піроцький

 

Засідання примирних комісій по розгляду колективного трудового спору (конфлікту)  у державному підприємстві «Чернігівторф»

За сприяння відділення НСПП у Чернігівській області впродовж квітня 2018 року проведені засідання примирної комісії по вирішенню колективного трудового спору (конфлікту)  між найманими працівниками філії «Смолинський торфозавод» ДП «Чернігівторф» та адміністрацією ДП «Чернігівторф».

Даний спір було зареєстровано згідно розпорядження НСПП 30.03.2018 №110–р (реєстраційний номер 039-18/25-В) з вимогою найманих працівників: «Погасити заборгованість із заробітної плати в сумі 450 тис.грн.».

Під час засідань проведена перевірка повноважень представників. До складу примирної комісії визначено по три представника від сторін спору. Повноваження членів примирної комісії підтверджені у встановленому законодавством порядку.

Перед початком роботи, присутнім роз’яснені положення вимог Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» та нормативно-правових актів НСПП стосовно процедури, регламенту проведення засідань примирної комісії, прав та обов’язків її членів.

Під час розгляду вимоги найманих працівників заслухані усні та письмові доводи, пояснення сторін.

За інформацією т.в.о.директора ДП «Чернігівторф» Ю.Бондаренка основна причина утворення заборгованості із виплати заробітної плати найманим працівникам – зупинка виробництва через відсутність запчастин на ремонт техніки та боргові зобов’язання перед бюджетом. За таких умов забезпечити повну та своєчасну виплату заробітної плати найманим працівникам структурного підрозділу адміністрація ДП «Чернігівторф» не в змозі.

За результатами останнього засідання примирної комісії по висунутій вимозі не було прийнято погодженого рішення, тому сторони домовились утворити трудовий арбітраж.

Заступник начальника відділення НСПП в Чернігівській області М. Максименко

 

Терміни і поняття, які можуть застосовуватися в процесі організаційного забезпечення заходів щодо врегулювання колективних трудових спорів (конфліктів)

Національна служба посередництва і примирення (далі – Служба) утворена Указом Президента України, як єдиний постійно діючий державний орган для врегулювання колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС(К)), відповідно до Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» (далі – Закон).

Головним завданням, покладеним на Службу державою, є сприяння поліпшенню соціально-трудових відносин (далі – СТВ), запобігання виникненню та сприяння своєчасному вирішенню КТС(К), здійснення посередництва і примирення при вирішенні таких спорів, а також прогнозування їх виникнення.

З метою оперативного виконання своїх повноважень, в областях діють структурні підрозділи Служби – відділення Національної служби посередництва і примирення (далі – Відділення).

В процесі ускладнень стану СТВ та організаційного забезпечення заходів щодо сприяння вирішенню КТС(К), застосовуються певні терміни й поняття, визначені чинним законодавством.

Ускладнення стану соціально-трудових відносин – погіршення СТВ, що викликані суб’єктивними або об’єктивними чинниками економічного чи соціального характеру, що визначені у статті 2 Закону, які супроводжуються зростанням рівня протестної поведінки працівників та можуть призвести до виникнення КТС(К);

Чинники ускладнення стану СТВфактори, які призвели до погіршення стану соціально-трудових відносин, і були зумовлені однією з наступних причин:

а) встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту;

б) укладення чи зміна колективного договору, угоди;

в) виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень;

г) невиконання вимог законодавства про працю;

Підприємство — це самостійний суб'єкт господарювання, ство­рений компетентним органом державної влади або органом міс­цевого самоврядування чи іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійс­нення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої госпо­дарської діяльності в порядку, передбаченому Господарським кодексом України та іншими законами України.

Трудовий колектив підприємства – усі громадяни, які своєю працею беруть участь у його діяльності на основі трудового договору (контракту, угоди) або інших форм, що регулюють трудові відносини працівників з підприємством. Повноваження трудового колективу щодо його участі в управлінні підприємством встановлюються статутом або іншим документом відповідно до вимог Господарського кодексу України, законодавства про окремі види підприємств, закону про трудові колективи.

Роботодавець – юридична особа (підприємство, установа, організація) або фізична особа-підприємець, яка в межах трудових відносин використовує працю фізичних осіб.

Найманий робітник – це фізична особа, яка виконує роботу за наймом, уклала письмовий трудовий договір, контракт чи усну угоду з керівником підприємства будь-якої форми власності із визначенням умов трудової діяльності особи, за якою вона одержує обговорену при найманні оплату готівкою або в натуральному вигляді.

Строни КТС(К) на виробничому рівні – наймані працівники (окремі категорії найманих працівників) підприємства, установи, організації чи їх структурних підрозділів, або первинна профспілкова чи інша уповноважена найманими працівниками організація та власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи представник.

На звернення представницького органу найманих працівників, профспілки, власника чи уповноваженого ним органу (представника) Відділення, в межах визначених повноважень:

- здійснює аналіз причин ускладнення СТВ;

- вивчає повноваження сторін СТВ, відповідність пропонованих вимог найманих працівників або профспілки положенням статей 2, 3 Закону;

- надає консультативну допомогу у формуванні вимог найманих працівників, профспілки, процедури їх утворення;

- готує пропозиції (рекомендації) щодо висунутих вимог.

Колективний трудовий спір (конфлікт) – це розбіжності, що виникли між сторонами СТВ, щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту, укладення чи зміни колективного договору, угоди, виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень, невиконання вимог законодавства про працю.

 Момент виникнення КТС(К) – дата, коли уповноважений представницький орган найманих працiвникiв, категорiї найманих працiвникiв, колективу працiвникiв або профспiлки одержав вiд роботодавця, уповноваженої ним особи, органiзацiї роботодавцiв, об’єднання органiзацiй роботодавцiв повiдомлення про повну або часткову вiдмову у задоволеннi колективних вимог i прийняв рiшення про незгоду з рiшенням роботодавця, уповноваженої ним особи, органiзацiї роботодавцiв, об’єднання органiзацiй роботодавцiв або коли строки розгляду вимог, передбаченi Законом, закiнчилися, а вiдповiдi вiд роботодавця, уповноваженої ним особи, органiзацiї роботодавцiв, об’єднання органiзацiй роботодавцiв не надiйшло.

Рішення про вступ у КСТ(К) (із зазначенням: причин його виникнення; переліком вимог найманих працівників або профспілки; сторін спору та їх юридичні адреси) орган, який представляє інтереси найманих працівників або профспілки зобов’язаний у триденний строк письмово поінформувати власника чи уповноважений ним орган (представника), місцевий орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування за місцем знаходження підприємства, установи, організації а також Відділення.

Здійснення комплексного аналізу висунутих найманими працівниками, профспілкою вимог передбачає:

1.1. Здійснення аналізу з правових питань:

- аналіз змісту вимог щодо відповідності їх до положень статті 2 Закону;

- аналіз вимог щодо визначення сторін КТС(К) відповідно до положень статті 3 Закону (згідно з компетенцією власника або уповноваженого ним органу (представника) щодо вирішення цих вимог);

- аналіз відповідності формування і затвердження вимог положенням статті 4 Закону;

- аналіз правової обґрунтованості вимог із визначенням законодавчих та нормативно-правових актів, які було порушено власником або уповноваженим ним органом (представником), що спричинило виникнення розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин;

- аналіз дотримання порядку і строків розгляду вимог найманих працівників власником або уповноваженим ним органом (представником) та надання ним разом з прийнятим рішенням соціально-економічного обґрунтування положень статті 5 Закону;

- аналіз щодо наявності або відсутності факту неможливості розгляду та вирішення висунутих найманими працівниками, профспілкою вимог та колективних трудових спорів (конфліктів) до вирішення іншої справи, що розглядаються в порядку конституційного, цивільного, господарського, кримінального чи адміністративного судочинства.

1.2. Здійснення аналізу з питань аналітично-інформаційної діяльності:

- збір і опрацювання статистичної інформації стосовно вимог, висунутих найманими працівниками, профспілкою для їх порівняння, класифікації за змістом, характером, динамікою, за можливими засобами та термінами їх задоволення;

- соціально-економічний аналіз вимог тощо.

Результати здійсненого Відділенням аналізу з правових питань вимог, висунутих найманими працівниками, профспілкою подаються до НСПП разом з відповідним поданням щодо реєстрації КТС(К).

Вимоги, висунуті найманими працівниками, профспілкою відповідно до положень статей 2, 3, 4, 5 Закону, підлягають реєстрації згідно з пунктами 2, 3 та підпунктом 7.1 пункту 7 Положення про порядок реєстрації Національною службою посередництва і примирення висунутих найманими працівниками, профспілкою вимог та колективних трудових спорів (конфліктів), затвердженого наказом НСПП від 25.03.2014 року №21.

В подальшому, послідовність розгляд і вирішення КТС(К) регламентується визначеним порядком у відповідності до положень  статей 7-16 Закону.

Відділення, згідно до вимог чинного законодавства, координує дії сторін СТВ та здійснює посередництво в реалізації комплексу заходів, спрямованих на сприяння вирішення КТС(К).

 

Головний спеціаліст відділення НСПП в Чернігівській області Б.Піроцький

 

Основні результати роботи відділення НСПП за 2017 рік на Чернігівщині

 

Протягом 2017 року відділення НСПП в Чернігівській області (далі – Відділення), виконуючи свої повноваження, реалізовувало завдання, визначені Законами України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні», нормативно-правовими актами Національної служби посередництва і примирення, наказами та розпорядженнями Голови НСПП, Положенням про Відділення.

Так, упродовж року на обліку Відділення, з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – ЗКТС(к)) перебував 31 випадок дестабілізації стану соціально-трудових відносин (далі – СТВ) (6 – на початок року, 25 – упродовж року), які охоплювали 3325 працівників 31 підприємства, установи, організації.

Найбільш дестабілізуючий вплив на стан СТВ в області справляли:

висока дебіторська і кредиторська заборгованість за виконані роботи, надані послуги;

неконкурентноспроможність продукції та відсутність замовлення;

низький рівень технології та організації виробництва й праці;

нерентабельність та неплатоспроможність значної кількості суб’єктів господарювання області;

 грубі порушення роботодавцями законодавства про працю (вимог ст.10, ст.115 КЗпП України, ст.24 Закону України «Про оплату праці» щодо своєчасності виплати заробітної плати; ст.15 Закону України «Про оплату праці» щодо здійснення оплати праці працівників у першочерговому порядку, ст.7 Закону України «Про колективні договори і угоди»);

тощо.

В рамках реалізації заходів щодо сприяння поліпшенню трудових відносин та ЗКТС(к), працівниками Відділення:

проведено 41 узгоджувальну зустріч з керівниками та головами профспілкових комітетів підприємств, установ, організацій з метою виявлення причин ускладнення трудових відносин, пошуку шляхів усунення існуючих чинників дестабілізації та поліпшення в подальшому співпраці;

взято участь у 31 засіданні тимчасової обласної і Деснянської та Новозаводської районних у м.Чернігові комісій з питань забезпечення погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, інших соціальних виплат та контролю за ефективним використанням бюджетних коштів;

надано 11 доручень завідуючим інформаційно-консультаційними центрами НСПП для додаткового вивчення стану СТВ на окремих підприємствах, в установах та організаціях районів і міст. За результатами отриманих відповідей ряд підприємств взято на облік Відділення з метою ЗКТС(к) та віднесено до Бази даних підприємств, що відзначаються підвищеним рівнем конфліктогенності;

- проведено 33 робочих зустрічей із: заступником голови Чернігівської обласної державної адміністрації; заступником голови керуючого справами Чернігівської обласної ради; начальником та заступником начальника Головного управління статистики у Чернігівській області; головою та заступником голови Федерації профспілкових організацій Чернігівської області; керівниками галузевих обкомів профспілок; представниками обласних об’єднань організацій роботодавців; представниками позаштатних інституцій НСПП.

В результаті проведеної роботи, за сприяння Відділення, усунено 30 випадків та 52 чинника дестабілізації стану СТВ, або 96,7% від загальної кількості і погашено заборгованість із виплати заробітної плати, в сумі 6277,0 тис.грн.

Упродовж 2017 року Відділення сприяло вирішенню 27-ти вимог, висунутих 522-ма працюючими у 17-ти колективних трудових спорах (конфліктах) (далі – КТС(к)), зареєстрованих на 6-ти підприємствах (установах, організаціях) області.

У зазначених спорах 12 вимог найманих працівників (або 44,4% від загальної кількості висунутих вимог) стосувались виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень, 15 (або 55,6%) – невиконання вимог законодавства про працю.

З метою врегулювання розбіжностей, на виконання вимог нормативно-правових актів НСПП, Відділенням проведено: 2 засідання примирної комісії, 70 засідань трудового арбітражу, 81 узгоджувальну та ряд робочих зустрічей із представниками сторін даних КТС(к).

У взаємодії з усіма зацікавленими органами і організаціями, в ході проведення примирно-переговорних процедур вирішено 15 КТС(к) та 20 вимог найманих працівників.

В результаті сприяння вирішенню КТС(к) упродовж 2017 року погашено заборгованості із виплати заробітної плати в сумі 1721,1 тис.грн., що становить 100% від суми заборгованості, яка стала основною причиною їх виникнення.

Інформування громадськості про діяльність Відділення здійснювалося шляхом підготовки статей та інформаційних матеріалів з актуальних питань для:

- розміщення на web-сайті НСПП (направлено та розміщено 53 інформації);

- розміщення на тематичній сторінці Відділення, розташованої на web-сайті облдержадміністрації (направлено та розміщено 11 інформацій);

- розміщення в районних та місцевих ЗМІ та на офіційних сайтах сторін соціального діалогу (розміщено 13 статей на 25-ти web-сайтах РДА та міських рад).

Здійснювався випуск прикладної друкованої продукції: щоквартальних інформаційних бюлетенів, тематичних буклетів та методичних матеріалів Відділення, які направлено обласній державній адміністрації та її окремим структурним підрозділам, районним державним адміністраціям, обласній раді, міським та районним у місті Чернігові радам, Раді Федерації профспілкових організацій області та галузевим обкомам профспілок, підприємству «Навчально-методичний центр» Федерації профспілкових організацій області, обласним об’єднанням організацій роботодавців, Управлінню громадської безпеки УМВС України в Чернігівській області, Управлінню адміністративних послуг Чернігівської міської ради, управлінню Держпраці в Чернігівській області, арбітрам та посередникам НСПП, завідуючим інформаційно-консультаційними центрами НСПП в районах і містах області (всього направлено 591 екз. інформаційних бюлетенів, 230 екз. тематичних буклетів та 12 екз. методичних матеріалів).

Також здійснено 2 виступи для трансляції в ефірі Чернігівського обласного радіо «Сівер-центр» з питань основної діяльності Відділення та з нагоди 19-річчя утворення Національної служби посередництва і примирення.

Упродовж 2017 року Відділенням було проведено 4 засідання Комісії з проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності суб’єктів сторін профспілок і організацій роботодавців. За результатами роботи (на територіальному рівні) визнані репрезентативними:

Обласне об’єднання організацій роботодавців Чернігівщини.

Обласне об’єднання організацій роботодавців «Федерація роботодавців  Чернігівщини».

Територіальний форум профспілкових організацій Чернігівської області.

Городнянська районна організація Профспілки працівників освіти і науки України.

Чернігівщина має значний трудовий і кадровий потенціал, велике бажання розвиватися, і тому, проблеми сьогодення, з часом будуть вирішені. Запорукою цього є ефективна діяльність в області державного посередника у вирішенні розбіжностей між сторонами СТВ – Національної служби посередництва і примирення.

Сподіваємося, що взаємодія Відділення з Чернігівською обласною державною адміністрацією, її структурними підрозділами; районними державними адміністраціями; Чернігівською обласною радою; районними та міськими радами; Федерацією та галузевими профспілковими організаціями Чернігівської області; об’єднаннями організацій роботодавців, завідуючими інформаційно-консультаційними центрами НССП в області та арбітрами НСПП в області та зацікавленими сторонами соціального діалогу  дасть змогу покращити стан СТВ, зберегти соціальну стабільність, запобігти виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), акцій соціального протесту в трудових колективах підприємств, установ, організацій міст і районів області.

 

Головний спеціаліст відділення НСПП в Чернігівській області Б.Піроцький

16.01.2018

Аналіз діяльності інформаційно-консультаційних центрів Національної служби посередництва і примирення в Чернігівській області за 2017 рік

Інформаційно-консультаційні центри Національної служби посередництва і примирення (далі – Центр) створені для консультування представників сторін соціально-трудових відносин, окремих найманих працівників, представників профспілок, роботодавців (на їх звернення) з питань застосування законодавства про колективні трудові спори (конфлікти), підвищення правосвідомості роботодавців та найманих працівників, сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, підвищення рівня правової обізнаності та поінформованості громадськості про діяльність НСПП. Правовою базою цих взаємовідносин є Положення про інформаційно-консультаційний центр Національної служби посередництва і примирення, затверджене наказом Національної служби посередництва і примирення від 31.12.2009 р. №91 (далі – Положення) та Методичні рекомендації по здійсненню взаємодії інформаційно-консультаційних центрів Національної служби посередництва і примирення із районними державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, профспілками та їх об’єднаннями, роботодавцями та їх об’єднаннями, затверджені наказом Національної служби посередництва і примирення №137 від 29.10.2004 р.

Взаємодія Відділення Національної служби посередництва і примирення в Чернігівській області (далі – Відділення) з Центрами здійснювалася у відповідності до вимог Плану основних заходів по організації роботи з представниками позаштатних інституцій НСПП на 2018 рік, затвердженого наказом Відділення від 08.12.2017 р. №60; Плану основних заходів по запобіганню виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) на 2018 рік, затвердженого наказом Відділення від 08.12.2017 р. №59 та Плану основних заходів по інформаційному забезпеченню діяльності Відділення на 2018 рік, затвердженого наказом Відділення від 08.12.2017 р. №62.

Станом на 01 січня 2018 року в області функціонує 23 Центри. Їх очолюють професійні фахівці сфери соціально-трудових відносин, кандидатури яких рекомендовані керівництвом районних державних адміністрацій (міських рад) в переважній більшості з числа відповідальних працівників управлінь соціального захисту населення (за їх особистою згодою).

На жаль, незважаючи на неодноразові звернення досі не надійшла пропозиція від голови Ічнянської районної державної адміністрації щодо кандидатури для призначення керівника Центру в Ічнянському районі.

Згідно до п.5.3 Положення, завідуючі розробляють графіки та плани роботи Центрів на рік, які затверджуються Відділенням. Не надіслали їх керівники Бахмацького, Бобровицького, Борзнянського, Городнянського, Козелецького, Коропського, Корюківського, Куликівського, Ніжинського, Новгород-Сіверського, Ріпкинського, Семенівського, Сновського, Сосницького, Срібнянського, Чернігівського районів, м.Новгород-Сіверський.

Звіт про діяльність Центрів за 2017 рік не було надіслано від Бахмацького, Бобровицького, Борзнянського, Варвинського, Городнянського, Козелецького, Коропського, Корюківського, Куликівського, Менського, Ніжинського, Новгород-Сіверського, Ніжинського, Носівського, Ріпкинського, Семенівського, Срібнянського, Сосницького, Сновського, Талалаївського, Чернігівського районів, м.Новгород-Сіверський.

Відповідно до п.4.4, п.6.8 Положення, в січні-грудні 2017 року були направлені листи-нагадування з визначенням терміну щомісячного інформування про загальний стан соціально-трудових відносин та оперативного – в разі виникнення фактів їх загострення на підприємствах, в установах і організаціях.

Зазначені інформації сприяють проведенню експертизи стану розвитку соціально-трудових відносин у трудових колективах області, дають можливість оперативно реагувати у взаємодії з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями профспілок та роботодавців на випадки виникнення конфліктних ситуацій з метою запобігання колективних трудових спорів (конфліктів) та акцій протесту.

За результатами проведеного аналізу з’ясовано, що упродовж року від завідуючих Центрів надійшло 131 щомісячна інформація, у т.ч.: по 12 з Варвинського, Талалаївського, Сновського районів та міст Новгород-Сіверський та Прилуки; 11 – з Борзнянського, Козелецького, Менського, Прилуцького, Сосницького районів; 7 – з Семенівського районів; 6 – з Корюківського району, по 5 – з Бобровицького, Гроднянського, Коропського районів;  по 3 – з Носівського, Ріпкинського районів; 1 з Новгород-Сіверського району.

Жодної щомісячної інформації не отримано від завідуючих з Бахмацького, Куликівського, Ніжинського, Срібнянського та Чернігівського районів.

Слід відмітити, що вчасно (до 10 числа місяця) надходили інформації з Борзнянського, Варвинського, Козелецького, Менського, Прилуцького, Сновського, Сосницького районів та м.Новгород-Сіверський.

Якісні та змістовні матеріали надавали завідуючі Варвинського, Козелецького, Сновського, Сосницького, Талалаївського районів та м.Прилуки.

Слід зазначити, що для спрощення взаємозв’язку, обмін інформацією між Відділенням та завідуючими Центрів здійснюється не тільки в телефонному, а й в електронному вигляді, що дозволяє своєчасно, у разі необхідності, вживати превентивні дії стосовно сприяння  стабілізації стану соціально-трудових відносин в колективах. Матеріали, що надходять обов’язково розглядаються на нарадах, аналізуються відповідальними працівниками та використовуються в роботі.

За необхідністю, у відповідності до п.4.5, п.6.4 Положення, Відділенням надаються доручення завідуючим Центрів з метою вивчення стану соціально-трудових відносин на окремих конфліктогенних підприємствах, установах та організаціях районів (міст). Упродовж 2017 року було направлено 11 доручення з переліком рекомендованих питань.

Згідно п.2.3, п.4.6, п.6.1, п.6.3 Положення, Відділення використовує наявний потенціал для інформування громадськості про основну діяльність у сприянні поліпшенню стану соціально-трудових відносин, запобіганні виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) та своєчасному їх вирішенню, що є одним зі складових завдань аналітично-інформаційної діяльності.

Упродовж 2017 року підготовлені та направлені до завідуючих Центрами: інформаційні бюлетені Відділення (№4 за 2016 рік, №1 за I квартал 2017 року, №2 за I півріччя 2017 року, №3 за 9 місяців 2017 року) з інформаціями про стан соціально-трудових відносин, їх ускладнення чи загострення на підприємствах, в установах і організаціях Чернігівської області – 92 екз., а також тематичні буклети Відділення з інформацією щодо прогнозу можливих змін стану соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) у трудових колективах підприємств, установ та організацій Чернігівської області у другому півріччі 2017 року та першому півріччі 2018 року – 46 екз.

Відділення у 2018 році продовжить співпрацю з завідуючими інформаційно-консультаційними центрами щодо відповідних заходів підвищення ефективності виконання завдань і функцій, визначених Положенням про інформаційно-консультаційний центр Національної служби посередництва і примирення, затвердженим наказом Національної служби посередництва і примирення № 91 від 31.12.2009р.

Головний спеціаліст відділення НСПП в Чернігівській області Б.Піроцький

 

26.12.2017

Вирішено колективний трудовий спір (конфлікт) у державному підприємстві «Чернігівторф»

За сприяння відділення НСПП в Чернігівській області (далі – Відділення) вирішено колективний трудовий спір (далі - КТС(к)) між найманими працівниками філії «Смолинський торфозавод» державного підприємства «Чернігівторф» с.Смолин Чернігівського району Чернігівської області та державним підприємством «Чернігівторф» м.Чернігова, який був зареєстрований розпорядженням НСПП від 24.04.2017 року №101-р (реєстраційний номер 052-17/25-В) з вимогами найманих працівників щодо погашення заборгованості із заробітної плати, дотримання строків її виплати та проведення атестації робочих місць.

Вирішення КТС(к) за сприяння Відділення здійснювалось примирною комісією, а потім трудовим арбітражем. До розгляду та врегулювання КТС(к)  було залучено уповноважених представників сторін спору; заступника начальника аналітичного відділу виконавчого апарату та депутата Чернігівської обласної ради; начальника управління промисловості, транспорту і зв’язку Чернігівської обласної державної адміністрації; начальника управління погашення боргу головного управління ДФС у Чернігівській області; начальника управління та начальника юридичного відділу Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України; начальника відділу з питань експертизи умов праці та заступника начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів управління Держпраці у Чернігівській області; засобів масової інформації (газета «Чернігівщина», Чернігівська обласна державна телерадіокомпанія «Сівер – Центр»).

В ході роботи примирних органів було встановлено, що причини розбіжностей між сторонами КТС(к) викликані переважно зовнішніми обставинами, а саме: сезонність роботи, складність періоду відновлення нормального виробничого циклу через спроби його банкрутування попередніми керівниками, боргові зобов’язання перед бюджетом та Пенсійним фондом України (основні реальні борги реструктуризовані і погашаються згідно графіків). Можливість захисту соціально-економічних інтересів ускладнена тим фактором, що фінансова та розпорядча документація підприємства вилучена в рамках кримінальних проваджень стосовно попереднього керівника.

За результатами проведення примирних процедур вирішені перша і друга вимоги найманих працівників та зняті з реєстрації Національною службою посередництва і примирення.

З метою врегулювання наступних двох вимог найманих працівників адміністрації державного підприємства «Чернігівторф» було рекомендовано дотримуватись термінів виплати заробітної плати, передбачених колективним договором та провести до 15.10.2017 атестацію робочих місць згідно встановлених законодавством норм.

В подальшому продовжував підтримуватися постійний зв'язок із сторонами конфлікту, проведено ряд узгоджувальних зустрічей за участю представників трудового колективу та керівництва філії і державного підприємства «Чернігівторф».

19.12.2017 року, під час відрядження спеціалістів Відділення до с.Смолин Чернігівського району проведено узгоджувальне засідання за участю представників сторін спору, на якому обговорено стан виконання третьої та четвертої вимог найманих працівників.

З’ясовано, що паливний торф користується попитом як серед державних установ, промислових підприємств й населення Чернігівщини, так і інших областей України. Незважаючи на сезонність виробництва, завод налагодив роботу по видобутку торфу та реалізації продукції. За даних умов наймані працівники філії отримують заробітну плату в терміни, передбачені колективним договором.

З метою проведення атестації робочих місць, на виконання рішення примирного органу, управління Держпраці у Чернігівській області надало ДП «Чернігівторф» методологічну та інформаційну допомогу. За результатами здійснених заходів визначені робочі місця, які потребують проведення атестації для встановлення компенсації за шкідливі умови праці. Керівництвом підприємства виділені необхідні кошти та проведено атестацію робочих місць.

Завдяки злагодженій роботі, за сприяння Відділення вдалося врегулювати існуючі розбіжності.

Враховуючи рекомендації Відділення, надані відповідно до вимог Закону України «Про порядок вирішення колективних спорів (конфліктів)» сторонами спору укладено Угоду про врегулювання КТС(к) та зняття його Національною службою посередництва і примирення з реєстрації як вирішеного.

Марина Максименко, заступник начальника відділення НСПП в Чернігівській області

 

29.11.2017

З практики розгляду колективного трудового спору (конфлікту)
у комунальному закладі Остерської міської радиОстерська міська лікарня

Після реєстрації НСПП колективного трудового спору (конфлікту) (далі - КТС(к)) між найманими працівниками комунального закладу Остерської міської ради Остерська міська лікарня м.Остер Козелецького району Чернігівської області та Остерською міською радою м.Остер Козелецького району Чернігівської області з вимогами, які стосувалися оплати праці і співробітництва з територіальними громадами, за ініціативи представників найманих працівників було прийнято рішення про розгляд справи трудовим арбітражем та підписані відповідні документи.

В рамках розгляду вищеозначеного КТС(к) і за координацією відділення НСПП в Чернігівській області (далі – Відділення) проведено 5 засідань трудового арбітражу, в роботі яких взяли участь представники обласної державної адміністрації, Козелецької районної державної адміністрації, депутати Остерської міської ради. Заслухавши сторін спору, запрошених, вивчивши діюче законодавство України з питань діяльності комунальних закладів, що знаходяться в державній та комунальній власності, КЗпП України, Господарський кодекс України, Бюджетний кодекс України, Закони України «Про державний бюджет України на 2017 рік», «Про місцеве самоврядування», «Про добровільне об’єднання територіальних громад», «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності», «Про співробітництво територіальних громад», «Про оплату праці», Статут комунального закладу Остерської міської ради Остерська міська лікарня, розглянувши надані сторонами матеріали - трудовий арбітраж встановив наступне.

З прийняттям Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» від 05.02.2015 р. №157-VIII розпочався новий етап децентралізації, реформ місцевого самоврядування та адміністративно-територіальної водночас. До бюджетного, податкового законодавства внесено зміни, спрямовані на забезпечення фінансової самостійності нових громад через закріплення відповідних повноважень, доходів і видатків.

Таким чином, об’єднані територіальні громади (далі - ОТГ) на рівні із районними бюджетами напряму отримали і стали розпорядниками медичної субвенції із державного бюджету на первинну та вторинну медичну допомогу. Розмір цієї медичної субвенції, як і для району, визначався згідно встановленої формули, виходячи із кількості населення. Своєю чергою, розмежування видатків на охорону здоров’я між районним бюджетом та бюджетом ОТГ обумовило потребу організаційно-структурного розмежування системи охорони здоров’я у районі шляхом передачі до ОТГ закладів охорони здоров’я, які надавали медичну допомогу мешканцям відповідних населених пунктів. У зв’язку з цим виникло чимало проблемних питань, насамперед, організаційного характеру, що можна вирішити через досягнення компромісу між усіма зацікавленими сторонами – ОТГ, районною радою, тощо.

У зв’язку з переходом ОТГ, на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом, виникло погіршення управління фінансовими ресурсами сфери охорони здоров’я, і, як наслідок, подальше зниження ефективності сфери медичної допомоги, доступності, керованості, профілактичної спрямованості, стандартизації та доказовості первинної медичної допомоги, що складають основу якості медичних послуг. Крім того, обсяг медичної субвенції з року в рік знижується. Тому ОТГ не мають достатньо коштів на утримання своїх медичних закладів.

Такий стан справ призводить до виникнення конфліктів через наявність в першу чергу заборгованості із виплати заробітної плати (часто прихованої). В той же час, порушується і чинне законодавство під час передачі закладів до ОТГ.

Остерською міською радою Козелецького району згідно Рішення 27 сесії сьомого скликання від 30.12.2016 року було порушено клопотання перед Козелецькою районною радою щодо передачі майна, яке належить органам місцевого самоврядування та знаходиться на території Остерської міської ради Козелецького району і перебуває у спільній власності територіальних громад Козелецького району. Дане клопотання зумовлене, в тому числі і недалекоглядною політикою керівництва Козелецької районної лікарні по відношенню до відокремленого відділення Остерської лікарні. Подальші дії керівництва Козелецької районної лікарні, при формальному підході до цього питання Козелецької РДА та управління охорони здоров'я ОДА по суті підтвердили дану точку зору, оскільки ці структури вирішення проблеми вбачали в банкрутуванні та ліквідації Остерської міської лікарні. Навіть незважаючи на те, що її відсутність фактично зробить неможливим реалізацію конституційного права, гарантованого державою на охорону здоров'я, забезпечення безпеки життєдіяльності для значного, віддаленого регіону. Для прикладу з 01.01.2017 по 10.11.2017 року в комунальному закладі Остерської міської ради Остерська міська лікарня проліковано 1590 хворих, в тому числі з ближніх населених пунктів інших громад, котрі географічно наближені до Остерької лікарні. В поліклінічному відділенні за цей період прийнято 25231 особу. Реально, при розрахунковій загальній чисельності жителів Остерської ОТГ близько 10200 осіб, обслуговується понад 20000 осіб. Проте це зовсім не враховується при розподілі медичної субвенції, котра виділяється на два медичних заклади, що розташовані в Козелецькому районі.

Розглянувши дане Рішення Козелецька районна рада на черговій сесії надала згоду Остерській міській лікарні на передачу нерухомого майна у власність Остерської міської ради, посилаючись на Закон України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності», Положення про порядок передачі об’єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Козелецького району, затвердженого рішенням 9 сесії районної ради 6 скликання від 27.07.2012 року, пункт 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Але в даному випадку, мова йшла не про майно, а цілісно господарюючу установу – Остерське відділення Козелецької районної лікарні. Зокрема, не було передбачено погашення заборгованості перед найманими працівниками, котра станом на 01.05.2017 року становила 1,3 млн.грн. та борг за комунальні послуги та енергоносії в сумі 1,1 млн.грн. Загалом на Остерську міську раду фактично було перекладено боргових зобов’язань на 2,4 млн.грн., що і зумовило виникнення подальших проблем закладу та Остерської територіальної громади по його утриманню.

В той же час, належна медична субвенція вчасно в повному обсязі згідно бюджетного розпису перераховувалась Остерською міською радою на рахунки Козелецької районної ради для фінансування Козелецької районної лікарні. Козелецька районна рада здійснивши часткову виплату заробітної плати найманим працівникам лікарні в січні - березні 2017 року, припинила її фінансування в квітні 2017 року, незважаючи на те, що медична субвенція за квітень 2017 року була перерахована в повному обсязі.

Враховуючи обставини, що склалися в медичному закладі з державного бюджету виділено додаткову медичну субвенцію в розмірі 1,3 млн.грн., направлену на виплату заробітної плати працівникам комунального закладу Остерської міської ради Остерська міська лікарня. Проте дана субвенція не перевищувала 60,0% від необхідної реальної компенсації, яка б могла зняти гостроту проблеми на 2017 рік.

З метою задоволення вимог найманих працівників та недопущення виникнення конфліктів, трудовим арбітражем були надані наступні рекомендації:

  • Остерській міській раді Остерської об’єднаної територіальної громади:

- розглянути можливість подальшої оптимізації та вдосконалення структури лікарні, розширення номенклатури, додаткових медичних послуг (в т. ч. платних) відповідно до Переліку та Інструкцій Міністерства охорони здоров’я України;

- з метою забезпечення солідарного фінансування лікарні та поліклінічного відділення відповідно до ІІІ розділу Закону України «Про співробітництво територіальних громад» заключити Угоди про співробітництво як з Деснянською об’єднаною територіальною громадою, так і сільськими радами населених пунктів, котрі не увійшли до складу створених об’єднаних територіальних громад;

- на основі відповідного обґрунтування, виходячи з принципів та вимог медичної реформи, поставити питання про зміну розміру медичної субвенції з боку держави, враховуючи кількість населення на території фактичного обслуговування.

- Чернігівській обласній державній адміністрації та Козелецькій районній державній адміністрації підтримати клопотання Отерської об’єднаної територіальної громади про виділення їй належної частини очікуваної субвенції на 2017 рік, оскільки основна причина заборгованості із виплати заробітної плати сформувалася внаслідок порушення чинного законодавства при передачі виключно майнового комплексу лікарні, а не як цілісного господарюючого суб’єкта;

- Управлінню охорони здоров’я Чернігівської обласної державної адміністрації звернути увагу на: необхідність дотримання вимог чинного законодавства України, а саме: Закону України «Про державну службу», Закону України «Про доступ до публічної інформації», Закону України «Про запобігання корупції»; недопустимість приховування соціально-значимої інформації, котра пов’язана із забезпеченням соціальними гарантіями, соціальною стабільністю в медичних закладах та дозволяє своєчасно запобігти виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).

- Федерації профспілок області та обласному комітету профспілки працівників охорони здоров’я України звернути увагу на бездіяльність профспілкової організації та її відстороненість від обов’язків передбачених Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», Генеральної угоди від 23.08.2016 року, Галузевої Угоди, Статутом Федерації профспілок України у попередженні виникненню колективного трудового спору (конфлікту), а також участі у його розв’язанні на різних етапах та рівнях.

Запрошуємо до співпраці!

         Виконуючи свої повноваження щодо сприяння поліпшенню стану соціально-трудових відносин в регіоні, основні зусилля Відділення спрямовані на:

 - запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів);

- забезпечення своєчасного приведення у правове русло стихійних проявів протестної поведінки найманих працівників і вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), що виникають на підприємствах, в установах та організаціях;

- здійснення посередництва і проведення запобіжних процедур примирення;

- вивчення, виявлення та узагальнення причин виникнення конфліктогенних ситуацій, підготовку відповідних рекомендацій, пропозицій, надання консультаційної допомоги заінтересованим сторонам соціально-трудових відносин;

 - залучення потенціалу всіх причетних представницьких органів заради вироблення взаємоприйнятних рішень по усуненню дестабілізаційних чинників, що виникають між сторонами соціально-трудових відносин;

 - налагодження ефективної взаємодії, в межах компетенції, з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями профспілок і роботодавців в частині організації і вжиття спільних заходів щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів);

 - популяризації та роз’ясненню законодавчих і нормативно-правових актів НСПП, спрямованих на сприяння поліпшенню соціально-трудових відносин, запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів).

У разі виникнення передумов соціальної напруги у трудових колективах підприємств, установ, організацій області (незалежно від форм власності і організаційно-правових форм господарювання) з питань порушення законодавства про працю, виконання колективних договорів, угод, за сприянням у вирішенні розбіжностей між найманими працівниками і роботодавцями та соціального захисту працюючих, до Відділення мають право звертатися як сторони конфлікту, так і органи влади, заінтересовані у стабілізації стану соціально-трудових відносин на відповідній території. Спеціалістами Відділення будуть надані необхідні юридичні консультації з метою сприяння вирішенню кожної конкретної проблемної ситуації.

 

Б.Піроцький, головний спеціаліст відділення НСПП в Чернігівській області

17.11.2017

Інформація по колективних трудових спорах (конфліктах)

Упродовж десяти місяців 2017 року відділення НСПП в Чернігівській області (далі – Відділення) сприяло вирішенню 24-х вимог, висунутих 469-ма працюючими у 16-ти колективних трудових спорах (далі - КТС (к)) виробничого рівня, зареєстрованих на 5-ти підприємствах.

За видами економічної діяльності КТС(к) розподілились наступним чином: лісове господарство – 11, промисловість – 3, операції з нерухомим майном – 1, охорона здоров’я – 1.

У зазначених спорах 12 вимог найманих працівників (або 50,0% від загальної кількості висунутих вимог) стосувалась виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень, 12 (або 50,0%) – невиконання вимог законодавства про працю. Виникнення конфліктів було зумовлено непрозорою кадровою політикою та неефективним менеджментом, частою зміною керівництва, недофінансуванням з державного та місцевих бюджетів.

Сприяючи вирішенню 14-ти КТС (к), зареєстрованих у поточному році, Відділення проводило роботу по створенню примирних органів та проведенню примирних процедур. Відповідно до ст.7 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» фахівці Відділення підтримували постійний зв'язок із уповноваженими представниками найманих працівників та роботодавців, надавались необхідні консультації, роз’яснення та рекомендації щодо формування складу і організації роботи трудових арбітражів. В рамках розгляду справ по суті, засідання проведені за участі сторін та представників інших зацікавлених органів і організацій.

Загалом, виконуючі свої повноваження Відділенням проведено 138 примирних процедур, з них: 72 узгоджувальні та ряд робочих зустрічей, 64 засідання трудових арбітражів, 2 засідання примирної комісії.

Особлива увага в роботі щодо сприяння вирішенню спорів приділялася налагодженню ефективної взаємодії з Чернігівською обласною державною адміністрацією і департаментом економічного розвитку облдержадміністрації, Чернігівською обласною радою, Державним агентством лісових ресурсів України та управлінням лісового та мисливського господарства Чернігівської області, головним управлінням ДФС в області, головним управлінням Держгеокадастру в області, головним управлінням Пенсійного фонду України в області, управлінням Держпраці в області, прокуратурою області, Федерацією профспілкових організацій області, Територіальним форумом профспілкових організацій області, обкомом профспілки працівників лісового господарства, засобами масової інформації та ін.

З метою привернення уваги громадськості до проблем на підприємствах державної та комунальної власності, де в області НСПП зареєстровані КТС(к), фахівцями Відділення були здійснені виступи під час:

- прес-конференції за участю представників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, профспілок різних рівнів, керівників окремих підприємств та засобів масової інформації.

- нарад в Чернігівській обласній раді за участі представників обласної державної адміністрації, виконавчого апарату обласної ради, юстиції в області, Федерації профспілкових організацій області, Територіального форуму профспілкових організацій області, ДП «Чернігівторф» та державного концерну «Укрторф»;

- «круглого столу» за участю лідерів обласних організацій галузевих профспілок області та соціальних партнерів.

За результати проведеної роботи щодо здійснення примирних заходів у співпраці із зацікавленими соціальними партнерами вирішено та знято з реєстрації 15 КТС(к) та 20 вимог 404-х найманих працівників у трудових колективах: КП «Діловий центр» Чернігівської обласної ради, ДП «Корюківське лісове господарство», ДП «Чернігівторф».

Наразі, Відділення продовжує вживати заходи, спрямовані на вирішення КТС(к) між найманими працівниками комунального закладу Остерської міської ради Остерська міська лікарня та Остерською міською радою, зареєстрованого Розпорядженням НСПП від 09 жовтня 2017 року №280-р.

Про виникнення КТС(к) повідомлено сторін спору, управління охорони здоров’я Чернігівської обласної державної адміністрації, Чернігівську обласну адміністрацію, Міністерство охорони здоров’я України, обком профспілки працівників охорони здоров’я.

Слід зазначити, що після реєстрації КТС(к) представницькому органу найманих працівників та Остерському міському голові були направлені листи - рекомендації щодо шляхів врегулювання існуючих розбіжностей у відповідності до норм чинного законодавства. Через відсутність реагування з боку Остерської міської ради стосовно початку переговорного процесу, Відділенням повторно направлено лист із нагадуванням про необхідність дотримання Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

20 жовтня 2017 року з метою сприяння вирішенню КТС(к) фахівцями Відділення здійснено відрядження до м.Остер Козелецького району. Відбулась зустріч з головою Остерської міської ради В.Самодєлком та його заступником А.Скиданом, головним лікарем Остерської міської лікарні Т.Нестеренко і представницьким органом найманих працівників у складі: Мінченко Н.П., Ткаченко Н.В., Тополь В.І. під час якої обговорено стан виконання розбіжностей, що виникли та перспективи їх врегулювання.

З метою недопущення порушень законодавства про вирішення КТС(к), сторонам рекомендовано укласти Угоди про утворення трудового арбітражу відповідно до ст. 11 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів). Звернуто увагу на дотримання вимог ст. 13 зазначеного закону щодо заборони жодній із сторін КТС(к) ухилятися від участі в примирних процедурах та використання всіх можливостей не заборонених законом для вирішення розбіжностей.

23 жовтня 2017 року у Відділенні проведено узгоджувальну зустріч із Остерським міським головою В.Самодєлком. Досягнуто домовленостей  про створення трудового арбітражу та проведення примирних заходів.

Після підписання відповідних Угод, 30 жовтня 2017 року проведено І засідання трудового арбітражу де більшістю голосів обрано голову та секретаря трудового арбітражу; опрацьовано пакет документів, отриманий від сторін спору.

31 жовтня 2017 року фахівцями Відділення здійснено відрядження до м.Остер, під час якого взято участь у ІІ засіданні трудового арбітражу за участю Остерського міського голови, головного лікаря комунального закладу і представницького органу найманих працівників (відмовився приймати участь у засіданні – голова обкому профспілки працівників охорони здоров’я). Після з’ясування обставин виникнення конфліктної ситуації в лікарні, трудовим арбітражем витребувані додаткові матеріали, необхідні для розгляду справи по суті з метою прийняття об’єктивного рішення.

14 листопада 2017 року було проведено III засідання трудового арбітражу, яке проходило в Остерській міській раді, на засіданні якого розглядалися вимоги найманих працівників по заборгованості із виплати заробітної плати, виплати компенсації втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням строків її виплати. Також ініційовано співробітництво із об’єднаними територіальними громадами.

20 листопада 2017 року заплановане заключне засідання трудового арбітражу, на якому було прийняте відповідне рішення по вирішенню зазначеного КТС(к).

 

27.10.2017

Стан соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах та організаціях сфери житлово-комунального господарства Чернігівщини

На сучасному етапі розвитку підприємства житлово-комунального господарства (далі – ЖКГ) України функціонують у надзвичайно складних умовах. До сфери ЖКГ входять такі види діяльності: експлуатація житлового фонду, централізоване водопостачання і каналізація, міський електротранспорт, теплопостачання, газопостачання, дорожньо-мостове господарство і впорядкування, озеленення населених пунктів, освітлення вулиць тощо.

Сфера ЖКГ є найбільш технічно відсталою з багатьма проблемами, які останнім часом особливо загострилися.

Недосконалість системи управління призвела до того, що підприємства не спроможні ефективно працювати в ринкових умовах і надавати споживачам послуги належного рівня та якості.

У сфері ЖКГ спостерігається поєднання проблем економічного, організаційного та технологічного походження. Головними з них є:

- застарілість та суттєвий знос житлового фонду;

- майже повністю відпрацьований ресурс всіх інженерних мереж;

- повільний темп проведення реформ у секторі;

- досить суттєво відчувається висока необізнаність населення щодо правил експлуатації та сумісного проживання, прав та обов’язків, щодо ОСББ і т.д.;

- обмежена кількість ефективно діючих суб’єктів господарювання через високі ставки їх оподаткування;

- недосконале житлово-комунальне законодавство.

Особливості фінансового забезпечення житлово-комунальних підприємств полягають у тому, що їх діяльність регулюється органами місцевого самоврядування.

Крім того, населення недостатньо обізнане в порядку сумісної експлуатації житла, розвитку обов’язків щодо його утримання між мешканцями та обслуговуючими організаціями. В області досить низький рівень платоспроможності громадян, що приводить до зростання заборгованості по послугах ЖКГ.

Слід зазначити, що основним конфліктогенним чинником, що впливає на погіршення соціального становища в трудових колективах підприємств, залишається заборгованість із виплати заробітної плати. Причинами її утворення були і залишаються: збитковість фінансово-господарської діяльності внаслідок невідповідності затверджених тарифів за надані послуги їх собівартості; несвоєчасні, неповні розрахунки споживачів житлово-комунальних послуг; різниці в тарифах; несвоєчасне проведення відповідних розрахунків міськими радами за надані послуги по благоустрою територій; недофінансування підприємств ЖКГ з бюджетів усіх рівнів; високий рівень зношеності основних фондів, старіння житлового фонду, комунікацій тощо; не вирішення належним чином та продовження накопичення соціально-побутових проблем.

Сукупність цих факторів призводить до ускладнення СТВ. Стурбованість щодо нинішнього критичного фінансового стану житлово-комунальних підприємств області викликана в першу чергу заборгованістю державного бюджету з фінансування житлових субсидій і пільг.

У таких складних фінансових умовах суб’єкти господарювання ЖКГ втрачають можливість належним чином якісно та в повному обсязі надавати послуги, зростає кредиторська заборгованість за енергоносії, через фінансову скруту немає можливості придбати обладнання та матеріальні ресурси для проведення запланованих робіт в літній період з підготовки інженерних мереж та об’єктів життєзабезпечення до експлуатації в осінньо-зимовий період 2017-2018 років.

В колективах порушується чинне трудове законодавство, виникає загроза звільнення працівників або скорочення робочого часу. Накопичується заборгованість по заробітній платі, що підвищує імовірність ускладнення становища в трудових колективах.

Тому, з метою вивчення стану СТВ та основних соціально-економічних проблем, в колективах підприємств ЖКГ області працівниками Відділення проведено робочі зустрічі з головою обласної профспілки працівників ЖКГ, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення В.Сальніковим, головою ФПО І.Москаленком, керівником департаменту ЖКГ та ПЕК облдержадміністрації В.Кривенком. За результатами проведеної роботи були намічені спільні шляхи врегулювання розбіжностей між найманими працівниками та роботодавцем.

Слід зазначити, що у 2017 році через порушення роботодавцем вимог колективного договору в частині оплати праці, Відділення сприяло вирішенню КТС(к) між найманими працівниками структурного підрозділу – робітники КП «Діловий центр» Чернігівської обласної ради та адміністрацією КП «Діловий центр» Чернігівської обласної ради.

З метою його вирішення Відділенням здійснювалися заходи в межах повноважень, визначених Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» та нормативно-правовими актами НСПП, а саме: надавалися консультації і роз’яснення сторонам спорів щодо порядку законного їх врегулювання; надсилалися рекомендації щодо утворення примирних органів і проведення примирних процедур; здійснювалося сприяння узгодженню позицій сторін спорів на всіх стадіях вирішення для вироблення взаємоприйнятих рішень тощо.

За участю Відділення було проведено ряд узгоджувальних та робочих зустрічей. Відпрацьовувалась взаємодія з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями профспілок і роботодавців, з метою стабілізації стану СТВ. Здійснювалась робота по інформуванню громадськості стосовно діяльності НСПП й Відділення, формування громадської думки щодо необхідності правового вирішення КТС(к).

Залучивши конфліктуючі сторони до «круглого столу» з метою досягнення компромісних рішень, вдалося врегулювати існуючі розбіжності.

Наразі на обліку Відділення продовжує перебувати стан СТВ у КП «Ріпкинське ЖЕД» і Ріпкинське КП «Водоканал», де причинами виникнення дестабілізаційного чинника – заборгованості із виплати заробітної плати – є невідшкодування субвенції з державного бюджету місцевому бюджету на надання пільг і субсидій населенню на оплату житлово-комунальних послуг, прострочена дебіторська заборгованість населення.

Слід відмітити, що незначна кількість випадків дестабілізації стану СТВ не є показником стабільності трудових відносин, а зумовлена загальним фактором пасивності найманих працівників та їх лідерів у захисті своїх прав.

З точки зору Відділення, найбільш результативним шляхом поліпшення ситуації у колективах підприємств, установ, організацій ЖКГ є своєчасне реагування на ускладнення СТВ ще на доконфліктній стадії.

У зв’язку із зазначеним, у сфері ЖКГ необхідна спільна наполеглива робота по вдосконаленню всього комплексу правових, економічних та соціальних чинників на всіх рівнях.

 

10.09.2017

Підсумки діяльності відділення НСПП в Чернігівській області
за 9 місяців 2017 року

Упродовж 9 місяців 2017 року відділення НСПП в Чернігівській області (далі – Відділення), виконуючи свої повноваження, реалізовувало завдання і функції, визначені Законами України: «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні», нормативно-правовими актами Національної служби посередництва і примирення, Положенням про Відділення, наказами та розпорядженнями Голови НСПП.

Спеціалістами Відділення було здійснено роботу щодо: сприяння поліпшенню стану соціально-трудових відносин (далі – СТВ) у колективах підприємств, установ, організацій області; запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – ЗКТС(к)); здійснення посередництва і примирення при вирішенні таких спорів, забезпечення правового супроводу примирних процедур; прогнозування виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС(к)); оцінки відповідності критеріям репрезентативності суб’єктів сторін профспілок та організацій роботодавців на територіальному рівні.

Протягом звітного періоду на обліку Відділення, з метою ЗКТС(к), перебувало 24 випадки дестабілізації стану СТВ, які охоплювали 1308 працівників 24-х підприємств, установ, організацій. На цих суб’єктах господарювання спеціалістами Відділення систематично проводилися узгоджувальні та робочі зустрічі, надавалися роз’яснення і консультації відповідно до Закону України: «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», направлялися рекомендаційні листи щодо стабілізації та можливих шляхів поліпшення стану справ у трудових колективах (загалом проведено 23 заходи). Завдяки спільним діям сторін соціального діалогу було усунено 5 дестабілізаційних чинників та знято з обліку по ЗКТС(к) стан СТВ у: КП «Прилукижитлобуд» Прилуцької міської ради, м.Прилуки; Прилуцькій нафтогазорозвідувальній експедиції ДП «Чернігівнафтогазгеологія» НАК «Надра України», м.Прилуки; Ніжинській нафтогазорозвідувальній експедиції ДП «Чернігівнафтогазгеологія» НАК «Надра України», м.Ніжин; ПАТ «Будмаш», м.Ніжин; Філії «Ірванцівський торфозавод» ДП «Чернігівторф», Семенівський р-н, с. Кути Другі. Але, не зважаючи на проведену роботу, 11 випадків дестабілізації СТВ переросли в КТС(к).

Сприяючи вирішенню 15 КТС(к), в яких 12 вимог виникли через порушення роботодавцем умов колективного договору (угоди), 4 – законодавства про працю Відділенням проведено 68 узгоджувальних та ряд робочих зустрічей, 2 засідання примирної комісії, 62 засідання трудових арбітражів. За результатами здійснених заходів вирішено та знято з реєстрації 14 КТС(к) та 18 вимог найманих працівників.

У звітному періоді:

- здійснено оцінку відповідності критеріям репрезентативності (підтвердження репрезентативності) Обласного об’єднання організацій роботодавців Чернігівщини, Обласного об’єднання організацій роботодавців «Федерація роботодавців Чернігівщини».

- підписано 3 Угоди про співпрацю Відділення із: Обласним об’єднанням організацій роботодавців Чернігівщини, Територіальним комітетом №5 Профспілки працівників Збройних сил України, Федерацією профспілкових організацій Чернігівської області.

Продовжується взаємодія Відділення з завідувачами інформаційно-консультаційними центрами, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, роботодавцями та профспілками, завдяки чому Відділення оперативно отримувало інформацію щодо стану СТВ в області, що дає можливість оперативного реагування на випадки загострення СТВ.

Одним з ключових аспектів роботи Відділення є проведення заходів щодо підвищення рівня правової культури зацікавлених сторін СТВ та інформування громадськості про результати основної діяльності Відділення. Для реалізації цих напрямів Відділенням:

  • Підготовлено власну інформаційну продукцію:
  • Інформаційні бюлетені №4-2017, №1-2017 з узагальненими підсумками основної діяльності Відділення за 2016 рік та I квартал 2017 року (174 екз.);
  • тематичний буклет «Інформація щодо прогнозу можливих змін соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) у трудових колективах підприємств, установ і організацій Чернігівської області у другому півріччі 2017 року» (86 екз.);
  • тематичний буклет «Аналіз основної діяльності інформаційно-консультаційних центрів Національної служби посередництва і примирення в Чернігівській області за перше півріччя 2017 року» (48 екз.);
  • методичні матеріали «Порядок представництва професійними спілками, їх об’єднаннями інтересів працівників у колективних трудових спорах (конфліктах)» (12 екз.).
  • Підготовлено та направлено до НСПП 33 інформаційні матеріали для розміщення на web-сайті НСПП:
  • з питань діяльності відділення НСПП – 31;
  • з питань реалізації положень Закону України «Про соціальний діалог в Україні» - 2.

Практика роботи за звітний підтверджує необхідність подальшого об’єднання зусиль органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, профспілок, роботодавців й Відділення, спрямованих на поліпшення стану соціально-трудових відносин та сприяння здійсненню соціального діалогу у трудових колективах підприємств, установ, організацій області.

Розбіжності між сторонами соціально-трудових відносин,
не вирішення яких має підстави для реєстраціїНаціональною службою посередництва і примирення колективного трудового спору (конфлікту) на виробничому та територіальному рівнях:

 

Встановлення нових або зміна існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту, у т.ч.щодо:

- нормування і оплати праці;

- умов і охорони праці;

- регулювання режиму праці, тривалості робочого часу  і відпочинку;

- забезпечення продуктивної зайнятості;

- поділу і кооперації праці;

- організації та обслуговування робочих місць;

- організації підбору персоналу та його розвитку;

- соціальних гарантій, компенсацій, пільг;

- комунально-побутового обслуговування;

- санітарно-побутового обслуговування;

- медичного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку працівників;

- організації громадського харчування та питтєвого режиму на виробництві;

- участі трудового колективу в погодженні статуту (положення) підприємства (на державних підприємствах) або внесення змін до нього;

- участі трудового колективу в призначенні (обранні) керівника підприємства, установи, організації у випадках, передбачених чинним законодавством;

- в інших питаннях соціально-економічних умов праці та виробничого побуту

Укладення або зміни колективного договору, угоди:

-укладення колективного договору, угоди;

- внесення змін до колективного договору, угоди

Виконання колективного договору, угоди, або окремих їх положень:

  • на виробничому рівні:

- виконання положень колективного договору про забезпечення продуктивної зайнятості;

- виконання положень колективного договору про нормування і оплату праці , встановлення форми, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.) з них:

- щодо заборгованості із заробітної плати, своєчасної її виплати

- виконання положень колективного договору про умови регулювання фондів оплати праці та встановлення міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці;

- виконання положень колективного договору про зміни в організації виробництва і праці;

- виконання положень колективного договору  про встановлення гарантій, компенсацій, пільг;

- виконання положень колективного договору про забезпечення соціального страхування;

- виконання положень колективного договору про режим роботи, тривалість робочого часу  і відпочинку;

- виконання положень колективного договору про умови та охорону праці;

- виконання положень колективного договору про забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку працівників;

- виконання положень колективного договору  про участь трудового колективу у формуванні, розподілі і використанні прибутку підприємства (якщо це передбачено статутом);

- виконання положень колективного договору про гарантії діяльності профспілкової чи інших представницьких організацій працівників;

- виконання положень колективного договору про передбачені ним додаткові порівняно з чинним законодавством і угодами гарантії, соціально-побутові пільги;

- виконання положень колективного договору щодо інших питань стосовно регулювання виробничих, трудових та соціально-економічних відносин;

-з інших питань, передбачених колективним договором;

  • на територіальному рівні:

- виконання положень регіональної угоди про гарантії праці і забезпечення продуктивної зайнятості населення;

- виконання положень регіональної угоди про мінімальні соціальні гарантії оплати праці і доходів усіх груп і верств населення, які забезпечували б достатній рівень життя;

- виконання положень регіональної угоди про трудові відносини, режим роботи і відпочинку;

- виконання положень регіональної угоди про умови охорони праці;

- виконання положень регіональної угоди про житлово-побутове, медичне, культурне обслуговування, організацію оздоровлення і відпочинку;

- виконання положень регіональної угоди про передбачені нею вищі порівняно з генеральною угодою соціальні гарантії, компенсації, пільги;

-з інших питань регіональної угоди;

 

IV. Невиконання вимог законодавства про працю, в т.ч. з питань:

- гарантій при укладенні, зміні та припиненні трудових договорів (контрактів) найманих працівників;

- забезпечення зайнятості звільнених працівників;

- регулювання режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку;

- нормування і оплати праці;

- гарантій і компенсацій (пільг);

- охорони праці, в т.ч. щодо:

- відшкодування в установленому  порядку шкоди працівникам у разі ушкодження їх здоров’я;

- гарантій щодо зайнятості, умов та охорони праці жінок;

- гарантій щодо зайнятості, умов та охорони праці молоді;

- надання пільг для працівників, які поєднують роботу з навчанням;

- гарантій діяльності профспілкової чи інших представницьких організацій трудящих;

- забезпечення державного соціального страхування;

-з інших питань, які регулюються чинним законодавством про працю

 

З метою уникнення загострення конфліктних ситуацій, відділення НСПП звертається до всіх заінтересованих сторін соціально-трудових відносин приділити особливу увагу питанням забезпечення реалізації державних соціальних гарантій у сфері праці на підприємствах, установах та організаціях районів і міст області відповідно до ст.24 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

 

У разі виникнення передумов соціальної напруги та розбіжностей у трудових колективах підприємств, установ та організацій області (незалежно від форм власності і організаційно - правових форм господарювання) з питань порушення вимог законодавства про працю, колективних договорів, угод, тощо до відділення НСПП мають право звертатися як сторони конфлікту, так і органи влади, зацікавлені в стабілізації стану соціально-трудових відносин на відповідній території. Спеціалісти відділення НСПП завжди готові надати необхідні юридичні консультації і методичні рекомендації з метою сприяння вирішенню кожної конкретної проблемної ситуації у відповідності до Закону України „Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”.

Відділення НСПП в Чернігівській області знаходиться за адресою:  м. Чернігів, вул. П’ятницька, 39, кімн. 909; тел.: 77-62-77.

 

Аналіз діяльності інформаційно - консультаційних центрів
Національної служби посередництва і примирення в Чернігівській області за I
півріччя 2017 року

Інформаційно-консультаційні центри Національної служби посередництва і примирення (далі – Центр) створені для консультування представників сторін соціально-трудових відносин, окремих найманих працівників, представників профспілок, роботодавців (на їх звернення) з питань застосування законодавства про колективні трудові спори (конфлікти), підвищення правосвідомості роботодавців та найманих працівників, сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, підвищення рівня правової обізнаності та поінформованості громадськості про діяльність НСПП. Правовою базою цих взаємовідносин є Положення про інформаційно-консультаційний центр Національної служби посередництва і примирення, затверджене наказом Національної служби посередництва і примирення від 31.12.2009 р. №91 (далі – Положення) та Методичні рекомендації по здійсненню взаємодії інформаційно-консультаційних центрів Національної служби посередництва і примирення із районними державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, профспілками та їх об’єднаннями, роботодавцями та їх об’єднаннями, затверджені наказом Національної служби посередництва і примирення №137 від 29.10.2004 р.

Станом на 01 липня 2017 року в області функціонує 23 Центри. Їх очолюють професійні фахівці сфери соціально-трудових відносин, кандидатури яких рекомендовані керівництвом районних державних адміністрацій (міських рад) в переважній більшості з числа відповідальних працівників управлінь соціального захисту населення (за їх особистою згодою).

На жаль, незважаючи на неодноразові звернення досі не надійшла пропозиція від голови Ічнянської районної державної адміністрації щодо кандидатури для призначення керівника Центру в Ічнянському районі.

Згідно до п.5.3 Положення, завідуючі розробляють графіки та плани роботи Центрів на рік, які затверджуються Відділенням. Не надіслали їх керівники Бахмацького, Бобровицького, Борзнянського, Городнянського, Козелецького, Коропського, Корюківського, Куликівського, Ніжинського, Новгород-Сіверського, Ріпкинського, Семенівського, Сновського, Сосницького, Срібнянського, Талалаївського, Чернігівського районів та м.Новгород-Сіверський.

Звіт про діяльність Центрів за 2016 рік не було надіслано від Бахмацького, Бобровицького, Борзнянського, Варвинського, Городнянського, Коропського, Корюківського, Куликівського, Ніжинського, Новгород-Сіверського, Носівського, Ріпкинського, Семенівського, Срібнянського, Талалаївського, Чернігівського районів та м.Новгород-Сіверський.

Відповідно до п.4.4, п.6.8 Положення, в червні 2017 року були направлені листи - нагадування з визначенням терміну щомісячного інформування про загальний стан соціально-трудових відносин та оперативного - в разі виникнення фактів їх загострення на підприємствах, в установах і організаціях.

Зазначені інформації сприяють проведенню експертизи стану розвитку соціально-трудових відносин у трудових колективах області, дають можливість оперативно реагувати у взаємодії з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями профспілок та роботодавців на випадки виникнення конфліктних ситуацій з метою запобігання колективних трудових спорів (конфліктів) та акцій протесту.

За результатами проведеного аналізу з’ясовано, що упродовж I півріччя п.р. від завідуючих Центрів надійшло 65 щомісячних інформацій, у т.ч.: по 6 з Варвинського, Талалаївського, Сновського районів та міст Новгород-Сіверський та Прилуки; по 5 з Борзнянського, Козелецького, Менського, Прилуцького та Сосницького районів; 3 - з Корюківського району; по 2 з Городнянського та Коропського районів; по 1 з Бобровицького, Носівського та Семенівського районів.

Жодної щомісячної інформації не отримано від завідуючих з Бахмацького, Куликівського, Ніжинського, Новгород-Сіверського, Срібнянського та Чернігівського районів.

Слід відмітити, що вчасно (до 10 числа місяця) надходили інформації з Борзнянського, Варвинського, Козелецького, Менського, Прилуцького, Сновського, Сосницького районів та м.Новгород-Сіверський.

Якісні та змістовні матеріали надавали завідуючі Варвинського, Козелецького, Сновського, Сосницького, Талалаївського районів та         м.Прилуки.

Висловлюємо подяку завідуючому інформаційно-консультаційним центром в м.Прилуки Геєць Ларисі Григорівні за термінове інформування Відділення щодо проведення акції соціального протесту працівників НГВУ «Чернігівнафтогаз» ПАТ «Укрнафта» та Прилуцького УБР ПАТ «Укрнафта» відповідно до п.4.4, п.6.8 Положення.

Слід зазначити, що для спрощення взаємозв’язку, обмін інформацією між Відділенням та завідуючими Центрів здійснюється не тільки в телефонному, а й в електронному вигляді, що дозволяє своєчасно, у разі необхідності, вживати превентивні дії стосовно сприяння  стабілізації стану соціально-трудових відносин в колективах. Матеріали, що надходять обов’язково розглядаються на нарадах, аналізуються відповідальними працівниками та використовуються в роботі.

За необхідністю, у відповідності до п.4.5, п.6.4 Положення, Відділенням надаються доручення завідуючим Центрів з метою вивчення стану соціально-трудових відносин на окремих конфліктогенних підприємствах, установах та організаціях районів (міст). Упродовж І півріччя 2017 року було направлено 4 доручення з переліком рекомендованих питань.

Слід відмітити в цьому високий рівень виконавської дисципліни керівників Центрів у Менському районі та м.Прилуки.

 Звертаємо увагу на те, що відповідно до прогнозних висновків у II півріччі 2017 року можливе виникнення ускладнень соціально-трудових відносин в установах та закладах галузі охорони здоров’я, тому в разі виникнення передумов конфліктних ситуацій – просимо терміново інформувати Відділення, задля надання своєчасної роз’яснювальної та правової допомоги сторонам соціально-трудових відносин з питань застосування чинного законодавства відповідно до Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)». 

Згідно п.2.3, п.4.6, п.6.1, п.6.3 Положення, Відділення  використовує наявний потенціал для інформування громадськості про основну діяльність у сприянні поліпшенню стану соціально-трудових відносин, запобіганні виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) та своєчасному їх вирішенню, що є одним зі складових завдань аналітично-інформаційної діяльності.

Упродовж першого півріччя 2017 року підготовлені та направлені до завідуючих Центрами: інформаційні бюлетені Відділення (№4 за 2016 рік, №1 за I квартал 2017 року, №2 за I півріччя 2017 року) з інформаціями про стан соціально-трудових відносин, їх ускладнення чи загострення на підприємствах, в установах і організаціях Чернігівської області – 69 екз., а також тематичний буклет Відділення з інформацією щодо прогнозу можливих змін стану соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) у трудових колективах підприємств, установ та організацій Чернігівської області у другому півріччі 2017 року – 22 екз.

 

Результати роботи відділення НСПП в Чернігівській області за І півріччя 2017 року

Відділення НСПП в Чернігівській області (далі – Відділення) у першому півріччі поточного року спрямовувало свою діяльність на зниження соціальної напруги в області, реалізацію конституційних прав і гарантій трудящих.

В межах повноважень здійснювався системний моніторинг стану соціально-трудових відносин, проводився аналіз причин виникнення розбіжностей між найманими працівниками та роботодавцями, здійснювалося інформування та надавалися пропозиції зацікавленим сторонам соціального діалогу щодо своєчасного вирішення та запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), попередження акцій соціального протесту.

Довідково: Упродовж І півріччя 2017 року до органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, профспілок, роботодавців, позаштатних інституцій, підприємств області було надіслано: 443 листа; Прогноз можливих змін соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) у ІІ півріччі 2017 року; Інформаційний бюлетень з узагальненими підсумками основної діяльності Відділення за 2016 рік та І квартал 2017 року; тематичний буклет.

Так, упродовж зазначеного періоду Відділення сприяло вирішенню 20 вимог, висунутих найманими працівниками у 15-ти колективних трудових спорах (конфліктах), безпосередніми учасниками яких стали 404 громадянина, працюючих на 4-х суб’єктах господарювання.

Із загальної кількості зареєстрованих НСПП колективних трудових спорів (конфліктів) у поточному році виникло 13 спорів виробничого рівня.

За сприяння Відділення у взаємодії з усіма зацікавленими органами та організаціями у ході проведення примирно-переговорних процедур було вирішено та знято з реєстрації 13 колективних трудових спорів (конфліктів), задоволено 14 вимог 357 працівників на 3-х підприємствах.

Серед вирішених вимог найманих працівників, 1вимога стосувалася погашення заборгованості із заробітної плати.

Також на обліку Відділення з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (спорів) перебувало 19 випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин, які охоплювали 1027 працівників 19 підприємств, установ, організацій.

Загалом у першому півріччі в результаті заходів, здійснених Відділенням у ході вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) та запобігання їх виникненню, погашено 2165,8 тис.грн. боргу, або 86,6% від суми боргу (2499,5 тис.грн.).

Суттєву допомогу у питаннях поліпшення соціального клімату в трудових колективах надають позаштатні інституції. На даний час на громадських засадах працюють 12 арбітрів, 4 посередники та 23 інформаційно-консультаційних центри.

Крім того, фахівцями Відділення підготовлено 25 інформаційних матеріалів, які розміщені на web – сайті НСПП і 4 на web – сайті обласної державної адміністрації.

Відділення відповідно до покладених на нього завдань і функцій, визначених законами УКРАЇНИ «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні» і надалі вживатиме заходи у взаємодії з відповідними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, профспілками щодо стабілізації стану соціально-трудових відносин на підприємствах області та своєчасного вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), сприятиме в межах компетенції розвитку соціального діалогу та забезпеченню соціальної стабільності.

Аналіз діяльності інформаційно - консультаційних центрів
Національної служби посередництва і примирення в Чернігівській області за I
півріччя 2017 року

Інформаційно-консультаційні центри Національної служби посередництва і примирення (далі – Центр) створені для консультування представників сторін соціально-трудових відносин, окремих найманих працівників, представників профспілок, роботодавців (на їх звернення) з питань застосування законодавства про колективні трудові спори (конфлікти), підвищення правосвідомості роботодавців та найманих працівників, сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, підвищення рівня правової обізнаності та поінформованості громадськості про діяльність НСПП. Правовою базою цих взаємовідносин є Положення про інформаційно-консультаційний центр Національної служби посередництва і примирення, затверджене наказом Національної служби посередництва і примирення від 31.12.2009 р. №91 (далі – Положення) та Методичні рекомендації по здійсненню взаємодії інформаційно-консультаційних центрів Національної служби посередництва і примирення із районними державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, профспілками та їх об’єднаннями, роботодавцями та їх об’єднаннями, затверджені наказом Національної служби посередництва і примирення №137 від 29.10.2004 р.

Станом на 01 липня 2017 року в області функціонує 23 Центри. Їх очолюють професійні фахівці сфери соціально-трудових відносин, кандидатури яких рекомендовані керівництвом районних державних адміністрацій (міських рад) в переважній більшості з числа відповідальних працівників управлінь соціального захисту населення (за їх особистою згодою).

На жаль, незважаючи на неодноразові звернення досі не надійшла пропозиція від голови Ічнянської районної державної адміністрації щодо кандидатури для призначення керівника Центру в Ічнянському районі.

Згідно до п.5.3 Положення, завідуючі розробляють графіки та плани роботи Центрів на рік, які затверджуються Відділенням. Не надіслали їх керівники Бахмацького, Бобровицького, Борзнянського, Городнянського, Козелецького, Коропського, Корюківського, Куликівського, Ніжинського, Новгород-Сіверського, Ріпкинського, Семенівського, Сновського, Сосницького, Срібнянського, Талалаївського, Чернігівського районів та м.Новгород-Сіверський.

Звіт про діяльність Центрів за 2016 рік не було надіслано від Бахмацького, Бобровицького, Борзнянського, Варвинського, Городнянського, Коропського, Корюківського, Куликівського, Ніжинського, Новгород-Сіверського, Носівського, Ріпкинського, Семенівського, Срібнянського, Талалаївського, Чернігівського районів та м.Новгород-Сіверський.

 

Відповідно до п.4.4, п.6.8 Положення, в червні 2017 року були направлені листи - нагадування з визначенням терміну щомісячного інформування про загальний стан соціально-трудових відносин та оперативного - в разі виникнення фактів їх загострення на підприємствах, в установах і організаціях.

Зазначені інформації сприяють проведенню експертизи стану розвитку соціально-трудових відносин у трудових колективах області, дають можливість оперативно реагувати у взаємодії з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями профспілок та роботодавців на випадки виникнення конфліктних ситуацій з метою запобігання колективних трудових спорів (конфліктів) та акцій протесту.

За результатами проведеного аналізу з’ясовано, що упродовж I півріччя п.р. від завідуючих Центрів надійшло 65 щомісячних інформацій, у т.ч.: по 6 з Варвинського, Талалаївського, Сновського районів та міст Новгород-Сіверський та Прилуки; по 5 з Борзнянського, Козелецького, Менського, Прилуцького та Сосницького районів; 3 - з Корюківського району; по 2 з Городнянського та Коропського районів; по 1 з Бобровицького, Носівського та Семенівського районів.

Жодної щомісячної інформації не отримано від завідуючих з Бахмацького, Куликівського, Ніжинського, Новгород-Сіверського, Срібнянського та Чернігівського районів.

Слід відмітити, що вчасно (до 10 числа місяця) надходили інформації з Борзнянського, Варвинського, Козелецького, Менського, Прилуцького, Сновського, Сосницького районів та м.Новгород-Сіверський.

Якісні та змістовні матеріали надавали завідуючі Варвинського, Козелецького, Сновського, Сосницького, Талалаївського районів та         м.Прилуки.

Висловлюємо подяку завідуючому інформаційно-консультаційним центром в м.Прилуки Геєць Ларисі Григорівні за термінове інформування Відділення щодо проведення акції соціального протесту працівників НГВУ «Чернігівнафтогаз» ПАТ «Укрнафта» та Прилуцького УБР ПАТ «Укрнафта» відповідно до п.4.4, п.6.8 Положення.

Слід зазначити, що для спрощення взаємозв’язку, обмін інформацією між Відділенням та завідуючими Центрів здійснюється не тільки в телефонному, а й в електронному вигляді, що дозволяє своєчасно, у разі необхідності, вживати превентивні дії стосовно сприяння  стабілізації стану соціально-трудових відносин в колективах. Матеріали, що надходять обов’язково розглядаються на нарадах, аналізуються відповідальними працівниками та використовуються в роботі.

За необхідністю, у відповідності до п.4.5, п.6.4 Положення, Відділенням надаються доручення завідуючим Центрів з метою вивчення стану соціально-трудових відносин на окремих конфліктогенних підприємствах, установах та організаціях районів (міст). Упродовж І півріччя 2017 року було направлено 4 доручення з переліком рекомендованих питань.

Слід відмітити в цьому високий рівень виконавської дисципліни керівників Центрів у Менському районі та м.Прилуки.

Звертаємо увагу на те, що відповідно до прогнозних висновків у II півріччі 2017 року можливе виникнення ускладнень соціально-трудових відносин в установах та закладах галузі охорони здоров’я, тому в разі виникнення передумов конфліктних ситуацій – просимо терміново інформувати Відділення, задля надання своєчасної роз’яснювальної та правової допомоги сторонам соціально-трудових відносин з питань застосування чинного законодавства відповідно до Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

Згідно п.2.3, п.4.6, п.6.1, п.6.3 Положення, Відділення  використовує наявний потенціал для інформування громадськості про основну діяльність у сприянні поліпшенню стану соціально-трудових відносин, запобіганні виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) та своєчасному їх вирішенню, що є одним зі складових завдань аналітично-інформаційної діяльності.

Упродовж першого півріччя 2017 року підготовлені та направлені до завідуючих Центрами: інформаційні бюлетені Відділення (№4 за 2016 рік, №1 за I квартал 2017 року, №2 за I півріччя 2017 року) з інформаціями про стан соціально-трудових відносин, їх ускладнення чи загострення на підприємствах, в установах і організаціях Чернігівської області – 69 екз., а також тематичний буклет Відділення з інформацією щодо прогнозу можливих змін стану соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) у трудових колективах підприємств, установ та організацій Чернігівської області у другому півріччі 2017 року – 22 екз.

 

 

Результати роботи відділення НСПП в Чернігівській області за І півріччя 2017 року

Відділення НСПП в Чернігівській області (далі – Відділення) у першому півріччі поточного року спрямовувало свою діяльність на зниження соціальної напруги в області, реалізацію конституційних прав і гарантій трудящих.

В межах повноважень здійснювався системний моніторинг стану соціально-трудових відносин, проводився аналіз причин виникнення розбіжностей між найманими працівниками та роботодавцями, здійснювалося інформування та надавалися пропозиції зацікавленим сторонам соціального діалогу щодо своєчасного вирішення та запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), попередження акцій соціального протесту.

Довідково: Упродовж І півріччя 2017 року до органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, профспілок, роботодавців, позаштатних інституцій, підприємств області було надіслано: 443 листа; Прогноз можливих змін соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) у ІІ півріччі 2017 року; Інформаційний бюлетень з узагальненими підсумками основної діяльності Відділення за 2016 рік та І квартал 2017 року; тематичний буклет.

Так, упродовж зазначеного періоду Відділення сприяло вирішенню 20 вимог, висунутих найманими працівниками у 15-ти колективних трудових спорах (конфліктах), безпосередніми учасниками яких стали 404 громадянина, працюючих на 4-х суб’єктах господарювання.

Із загальної кількості зареєстрованих НСПП колективних трудових спорів (конфліктів) у поточному році виникло 13 спорів виробничого рівня.

За сприяння Відділення у взаємодії з усіма зацікавленими органами та організаціями у ході проведення примирно-переговорних процедур було вирішено та знято з реєстрації 13 колективних трудових спорів (конфліктів), задоволено 14 вимог 357 працівників на 3-х підприємствах.

Серед вирішених вимог найманих працівників, 1вимога стосувалася погашення заборгованості із заробітної плати.

Також на обліку Відділення з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (спорів) перебувало 19 випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин, які охоплювали 1027 працівників 19 підприємств, установ, організацій.

Загалом у першому півріччі в результаті заходів, здійснених Відділенням у ході вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) та запобігання їх виникненню, погашено 2165,8 тис.грн. боргу, або 86,6% від суми боргу (2499,5 тис.грн.).

Суттєву допомогу у питаннях поліпшення соціального клімату в трудових колективах надають позаштатні інституції. На даний час на громадських засадах працюють 12 арбітрів, 4 посередники та 23 інформаційно-консультаційних центри.

Крім того, фахівцями Відділення підготовлено 25 інформаційних матеріалів, які розміщені на web – сайті НСПП і 4 на web – сайті обласної державної адміністрації.

Відділення відповідно до покладених на нього завдань і функцій, визначених законами УКРАЇНИ «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про соціальний діалог в Україні» і надалі вживатиме заходи у взаємодії з відповідними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, профспілками щодо стабілізації стану соціально-трудових відносин на підприємствах області та своєчасного вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), сприятиме в межах компетенції розвитку соціального діалогу та забезпеченню соціальної стабільності.

 

Правовий всеобуч

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО КОЛЕКТИВНІ ТРУДОВІ СПОРИ (КОНФЛІКТИ)

Розділом IV Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» встановлена відповідальність за порушення законодавства про колективні трудові спори:

1. Відповідно до статті 29. Відповідальність за порушення законодавства про колективні трудові спори (конфлікти):

«Особи, винні в порушенні законодавства про колективні трудові спори (конфлікти), несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законодавством».

2. Відповідно до статті 30. Відповідальність працівників за участь у страйку, визнаному судом незаконним:

«Працівники, які беруть участь у страйку, визнаному судом незаконним, несуть відповідальність згідно із законодавством».

3. Відповідно до частини першої статті 31. Відповідальність за порушення законодавства про працю, умов колективних трудових договорів (угод), що призвели до виникнення колективного трудового спору (конфлікту):

«Особи, які винні у виникненні колективних трудових спорів (конфліктів) або які затримують виконання рішень примирних органів, утворених відповідно до цього Закону, а також рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування чи їх посадових осіб щодо вирішення колективного трудового спору, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, кримінальну або адміністративну відповідальність згідно із законодавством».

4. Відповідно до частини другої статті 31. Відповідальність за порушення законодавства про працю, умов колективних договорів (угод), що призвели до виникнення колективного трудового спору:

«Особи, які представляють інтереси сторін і які допустили порушення положень:

4.1. статті 5 Закону «Власник або уповноважений ним орган (представник) зобовязаний розглянути вимоги найманих працівників, колективу працівників чи профспілки та повідомити їх представників про своє рішення у триденний строк з дня одержання вимог.

Якщо задоволення вимог виходить за межі компетенції уповноваженого власником органу (представника), він зобовязаний надіслати їх у триденний строк з дня одержання вимог власнику або до відповідного вищестоящего органу управління, який має право прийняти рішення. При цьому строк розгляду вимог найманих працівників кожною інстанцією не повинен перевищувати трьох днів.

Загальний строк розгляду вимог і прияйняття рішення (з урахуванням часу пересилання) не повинен перевищувати тридцяти днів з дня одержання цих вимог власником або уповноваженим ним органом (особою) до моменту одержання найманими працівниками чи профспілкою повідомлення від власника або відповідного вищестоящего органу управління про прийняте ним рішення.

Рішення власника або відповідного вищестоящего органу управління викладається у письмовій формі і не пізніше наступного дня надсилається уповноваженому представницькому органу іншої сторони колективного трудового спору (конфлікту) разом із соціально-економічним обгрунтуванням».

4.2. статті 6 Закону: «Колективний трудовий спір (конфлікт) виникає з моменту, коли уповноважений представницький орган найманих працівників, категорії найманих працівників, колективу працівників або профспілки одержав від власника чи уповноваженого ним органу повідомлення про повну або часткову відмову у задоволення колективних вимог і прийняв рішення про незгоду з рішенням власника чи уповноваженого ним органу (представника) або коли строки розгляду вимог, передбачені цим Законом, закінчилися, а відповіді від власника не надійшло.

Про виникнення колективного трудового спору (конфлікту) орган, який представляє інтереси найманих працівників або профспілки, зобовязаний у триденний строк письмово проінформувати власника чи уповноважений ним орган (представника), місцевий орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням підприємства та Національну службу посередництва і примирення».

4.3. частин пнршої, третьої, четвертої і пятої статті 9 Закону: «Сторони колективного трудового спору (конфлікти) зобовязані надавати примирній комісії інформацію, необхідну для ведення переговорів.

Колективні трудові спори (конфлікти) розглядаються виробничою примирною комісією у пятиденний, галузевою та територіальною примирними комісіями – у десятиденний, примирною комісією на національному рівні – у пятнадцятиденний строк з моменту утворення комісій. За згодою сторін ці строки можуть ьути продовжені.

Рішення примирної коміії оформляється протоколом та має для сторін обовязкову силу і виконується в порядки і строки, які встановлені цим рішенням.

Після прийняття рішення щодо вирішення колективного трудового спору (конфлікту) примирна комісія припиняє свою роботу».

4.4. частини пятої статті 12 Закону» «Рішення трудового арбітражу про вирішення колективного трудового спору (конфлікту) є обовязковим для виконання, якщо сторони про це попередньо домовилися.

4.5. частини першої статті 13 Закону: «Жодна із сторін колективного трудового спору (конфлікту) не може ухилятися від участі в примирній процедурі».

4.6. частин третьої і четвертої статті 16 Закону: «Сторони колективного трудового спору (конфлікту) після додержання передбаченої цим Законом примирної процедури мають право звернутися по сприяння у вирішенні цього спору (конфлікту) до Національної служби посередництва і примирення, яка розглядає всі матеріали і в десятиденний строк надсилає сторонам свої рекомендації.

Якщо у вимогах найманих працівників чи профспілки містяться питання, вирішення яких відповідно до законодавства віднесено до компетенції центральних або місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Національна служба посередництва і примирення надсилає свої рекомендації разом з відповідними матеріалами керівникам цих органів, які повинні їх розглянути у семиденний строк і проінформувати про прийняті ними рішення сторони колективного трудового спору (конфлікту) та Національну службу посередництва і примирення».

4.7. частин пятої, восьмої, девятої статті 19 Закону: «Нікого не може бути примушено до участі або до неучасті у страйку.

Місцеперебування під час страйку працівників, які беруть у ньому участь, визначається органом (особою), що керує страйком, за погодженням із власником або уповноваженим ним органом (представником).

У разі проведення зборів, мітингів, пікетів за межами підприємства орган (особа), який очолює страйк, повинен повідомити про запланований захід місцевий орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування не пізніше ніж за три дні».

4.8. частини третьої статті 23 Закону: «Рішення суду про визнання страйку незаконним зобовязує учасників страйку прийняти рішення про припинення або відміну оголошеного страйку, а працівників розпочати роботу не пізніше наступної доби після дня вручення»,  атакож посадові особи, які допустили порушення положень:

4.9. частини другої статті 5 Закону: «Якщо задоволення вимог виходить за межі компетенції уповноваженого власником органу (представника), він зобовязаний надіслати їх у триденний строк з дня одержання вимог власнику або до відповідного вищестоящего органу управління, який має право прийняти рішення. При цьому строк розгляду вимог найманих працівників кожною інстанцією не повинен перевищувати трьох днів», несуть адміністративну та дисциплінарну відповідальність згідно із законодавством.

5. Відповідно до ст.17. Страйк:

«Страйк – це тимчасове колективне добровільне припинення роботи працівниками (невихід на роботу, невиконання своїх трудових обовязків) підприємства, установи , організації (структурного підрозділу) з метою вирішення колективного трудового спору (конфлікту).

Страйк застосовується як крайній засіб (коли всі інші можливості вичерпано) вирішення колективного трудового спору (конфлікту) у звязку з відмовою власника або уповноваженого ним органу (представника) задовольнити вимоги найманих працівників або уповноваженого ними органу, профспілки, обєднання профспілок чи уповноваженого нею (ними) органу».

6. Відповідно до ст. 18. Право на страйк:

«Відповідно до статті 44 Конституції України ті, хто працює, мають право на страйк для захисту своїх економічних і соціальних інтересів.

Порядок здійснення права на страйк встановлюється цим Законом.

Страйк може бути розпочато, якщо примирні процедури не привели до вирішення колективного трудового спору (конфлікту) або власник чи уповноважений ним орган (представник) ухиляється від примирних процедур або не виконує угоди, досягнутої в ході вирішення колективного трудового спору (конфлікту)».

7. Відповідно до статті 32. Відповідальність за організацію страйку, визнаного судом незаконним, невиконання рішення про визнання страйку незаконним:

«Особи, які є організаторами страйку, визнаного судом незаконним, або які не виконують рішення про визнання страйку незаконним, а так само особи, які перешкоджають припиненню незаконного страйку, притягаються до дисциплінарної або адміністративної відповідальності згідно із законодавством. До зазначених осіб не застосовуються порядок і гарантії, передбачені статтями 43 і 252 Кодексу законів про працю України».

8. Відповідно до статті 33. Відповідальність за примушування до участі у страйку або перешкоджання участі у страйку:

«Особи, які примушують працівників до участі у страйку або перешкоджають участі у страйку шляхом насильства чи погрозою застосування насильства, або шляхом інших незаконних дій, покарання за які передбачено законодавством, притягаються до кримінальної відповідальності згідно із законодавством».

9. Відповідно до стаття 34. Відшкодування збитків, заподіяних страйком:

«Збитки, заподіяні в результаті страйку іншим підприємствам, установам, організаціям чи громадянам, відшкодовуються за рішенням суду згідно із законодавством.

Збитки, заподіяні власникові або уповноваженому ним органу (представнику) страйком, який був визнаний судом незаконним, відшкодовуються органом, уповноваженим найманими працівниками на проведення страйку, у розмірі, визначеному судом (у межах коштів і майна, що йому належать).

Власник або уповноважений ним орган (представник), який порушив закони України, внаслідок чого склалися умови для страйку, і страйк закінчився повним чи частковим задоволенням вимог найманих працівників, компенсує збитки учасникам страйку в розмірі, визначеному судом (у межах коштів і майна, що йому належать)».

 

Порядок перевірки повноважень представників сторін

колективного трудового спору (конфлікту) на територіальному рівні

 

          Порядок перевірки, в разі необхідності, повноважень представників сторін колективного трудового спору (конфлікту) здійснюється Національною службою посередництва і примирення, відділенням НСПП в області (далі – Відділення) відповідно до частини 6 статті 15 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)». 

Сторонами колективного трудового спору (конфлікту) є: 

на виробничому рівні – наймані працівники (окремі категорії найманих працівників) підприємства, установи, організації чи їх структурних підрозділів або профспілкова чи інша уповноважена найманими працівниками організація та роботодавець.

За дорученням інтереси роботодавця у колективному трудовому спорі (конфлікті) може представляти інша особа, організація роботодавців, об'єднання організацій роботодавців. 

В тому числі на рівні структурних підрозділів – наймані працівники структурних підрозділів або уповноважені ними органи (представники) та роботодавець. 

На галузевому, територіальному рівнях – наймані працівники підприємств, установ, організацій однієї або декількох галузей (професій) або адміністративно-територіальних одиниць чи профспілки, їх об'єднання або інші уповноважені цими найманими працівниками органи та організації роботодавців, їх об’єднання або центральні  органи виконавчої влади, або місцеві органи виконавчої влади, що діють на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. 

Уповноважений найманими працівниками на представництво орган є єдиним повноважним представником найманих працівників до моменту припинення такого спору (конфлікту). Повноваження уповноважених представників найманих працівників можуть бути припинені за наявності передбачених законом підстав та у встановленому порядку.

В ході перевірки повноважень представників сторін колективного трудового спору (конфлікту) Відділення має право одержувати в установленому порядку від роботодавців та їх об’єднань, сторін колективних трудових спорів (конфліктів) інформацію, документи та матеріали, необхідні для виконання покладених законом функцій.

 

1.Порядок перевірки повноважень визначеного найманими працівниками уповноваженого на представництво органу

 

Для перевірки повноважень визначеного найманими працівниками уповноваженого на представництво органу на виробничому рівні Відділення здійснює такі дії:

1.1 перевіряє дотримання вимог чинного законодавства найманими працівниками шляхом вивчення таких документів:

статуту підприємства, установи, організації або положення про них, що стосуються прав найманих працівників на захист своїх економічних і соціальних інтересів;

статуту підприємства, установи, організації або положення про  них, що стосуються повноважень їх структурних підрозділів, прав їх трудових колективів щодо колективних дій на захист економічних і соціальних інтересів найманих працівників (в разі виникнення колективного трудового спору (конфлікту) на рівні структурних підрозділів);

протоколу загальних зборів (конференції) найманих працівників або ж підписів найманих працівників про затвердження їх вимог до роботодавця;

протоколу загальних зборів (конференції) найманих працівників або ж підписів найманих працівників про визначення органу чи особи, які будуть представляти інтереси найманих працівників;

колективного договору;

1.2 у разі виникнення колективного трудового спору (конфлікту) на рівні структурних підрозділів вивчає норми статуту підприємства, установи, організації або положення про нього, що стосуються статусу структурного підрозділу, прав найманих працівників структурного підрозділу або уповноваженого ними органу (представника) на захист їх інтересів;

1.3 вивчає протокол загальних зборів (конференції) найманих працівників про затвердження вимог найманих працівників, при цьому перевіряє:

правомочність зборів, в тому числі присутність на зборах більше половини членів трудового колективу;

порядок обрання делегатів конференції;

повноваження делегатів конференції;

дотримання норм представництва делегатів;

дотримання вимог щодо правомочності делегатів конференції;

дотримання вимог щодо правомочності прийняття рішення про затвердження вимог найманих працівників (за рішення проголосувало більше половини учасників зборів – членів трудового колективу або більше половини обраних делегатів конференції);

відповідність затверджених вимог найманих працівників положенням статті 2 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)»;

1.4 вивчає підписні листи найманих працівників щодо затвердження вимог (наявність не менше ніж половини підписів членів трудового колективу);

1.5 вивчає положення колективного договору щодо прав найманих працівників на захист та представлення своїх економічних і соціальних інтересів.

 

2. Порядок перевірки повноважень роботодавця або уповноваженої ним особи, організації роботодавців, об'єднання організацій роботодавців

 

Для перевірки повноважень роботодавця або уповноваженої ним особи, організації роботодавців, об'єднання організацій роботодавців на виробничому рівні Відділення здійснює такі дії: 

2.1. перевіряє повноваження роботодавця або уповноваженої ним особи, організації роботодавців, об'єднання організацій роботодавців шляхом вивчення таких документів:

статуту підприємства, установи, організації або положення про них, що стосуються прав роботодавця або уповноваженої ним особи, організації роботодавців, об'єднання організацій роботодавців;

статуту підприємства, установи, організації або положення про них, що стосуються повноважень їх структурних підрозділів (в разі виникнення колективного трудового спору (конфлікту) на рівні структурних підрозділів);

рішення роботодавця про уповноваження посадової особи (осіб), організації роботодавців, об'єднання організацій роботодавців на представлення інтересів у вирішенні колективного трудового спору (конфлікту);

колективного договору;

2.2 вивчає норми статуту підприємства, установи, організації або положення про нього, що стосуються повноважень роботодавця або уповноваженої ним особи, організації роботодавців, об'єднання організацій роботодавців у вирішенні коллективного трудового спору (конфлікту);

2.3 в разі виникнення колективного трудового спору (конфлікту) на рівні структурних підрозділів вивчає норми статуту підприємства, установи, організації або положення про нього,  що стосуються повноважень роботодавця або уповноваженої ним особи, організації роботодавців, об'єднання організацій роботодавців у вирішенні колективного трудового спору (конфлікту);

2.4 вивчає затверджені вимоги найманих працівників на відповідність їх повноваженням роботодавця або уповноваженої ним особи, організації роботодавців, об'єднання організацій роботодавців;

2.5 вивчає положення колективного договору щодо обов'язків роботодавця або уповноваженої ним особи, організації роботодавців, об'єднання організацій роботодавців щодо забезпечення їх дотримання.

 

В разі виникнення необхідності звернення до Відділення сторін соціально-трудових відносин підприємств, установ та організацій за сприянням щодо вирішення конфліктних ситуацій, просимо врахувати викладене у вищезазначеній інформації.

 

 

 

27.01.2017

Розгляд колективних трудових спорів (конфліктів)
виробничого рівня на ДП «Корюківське лісове господарство»

У січні поточного року Національною службою посередництва і примирення зареєстровано 11 колективних трудових спорів (конфліктів) у структурних підрозділах ДП «Корюківське лісове господарство»                   (м. Корюківка Чернігівська область), де вимоги найманих працівників стосувалися виконання роботодавцем положень галузевої угоди та колективного договору.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» з ініціативи профспілки підприємства, яка є представницьким органом найманих працівників утворені трудові арбітражі для вироблення рішень по суті. Сторонами були підписані відповідні угоди, де визначено кількісний склад трудових арбітражів та арбітри, що обрані.

Виконуючи свої повноваження, за координацією відділення НСПП, в приміщенні Федерації профспілок області відбулись перші засідання трудових арбітражів.

З метою забезпечення кваліфікованого визначення шляхів вирішення вимог найманих працівників, до роботи примирного органу були залучені представники: обласної ради, обласного управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України, Федерації профспілкових організацій області, обкому профспілки працівників лісового господарства та Територіального форуму профспілкових організацій області.

В ході роботи присутніх ознайомлено з розпорядженнями НСПП про реєстрацію спорів, регламентом роботи трудових арбітражів, а також порядком вирішення організаційних питань. Заслухано представників сторін колективних трудових спорів та запрошених.

Після обговорення перспектив врегулювання конфліктів, враховуючи пропозиції сторін спору та присутніх, у зв’язку із очікуванням надходження нових офіційних матеріалів, трудовий арбітраж прийняв рішення, у відповідності до вимог до ст. 12 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», про продовження розгляду справ.

У разі виникнення передумов соціальної напруги у трудових колективах підприємств, установ, організацій області (незалежно від форм власності і організаційно-правових форм господарювання) з питань порушення законодавства про працю, виконання колективних договорів, угод, за сприянням у вирішенні розбіжностей між найманими працівниками і роботодавцями та соціального захисту працюючих, до відділення НСПП мають право звертатися як сторони конфлікту, так і органи влади, зацікавлені у стабілізації стану соціально-трудових відносин на відповідній території. Спеціалістами відділення НСПП будуть надані необхідні юридичні консультації з метою сприяння  вирішенню кожної конкретної проблемної ситуації.

 

05.12.2016

Інформація про Прогноз розвитку соціально–трудових відносин,
виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) у першому півріччі 2017 року в Чернігівській області

Відділення НСПП в Чернігівській області (далі – Відділення) відповідно до покладених завдань, підготувало Прогноз можливих змін соціально-трудових відносин, ймовірності виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) у першому півріччі 2017 року. Метою цього дослідження є моделювання розвитку соціально-трудових відносин, окреслення можливих проблем, передбачення конфліктних ситуацій, здійснення превентивних заходів щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) і своєчасного врегулювання розбіжностей між сторонами, попередження стихійних протестних дій найманих працівників, вироблення відповідних рекомендацій для зацікавлених органів державної влади, підприємств, установ та організацій.

Системний моніторинг стану і динаміки соціально-трудових відносин у ряді галузей економіки та в трудових колективах, здійснений працівниками Відділення упродовж січня-листопада 2016 року, свідчить, що ступінь соціального напруження в колективах коливався в залежності від фінансово-економічного стану конкретних галузей, підприємств та залежав від оперативності і дієвості реагування місцевих органів влади, власників підприємств на ускладнення соціального становища.

Основними чинниками, які гальмують економічний розвиток підприємств промисловості залишаються:

Ø недостатність (а в окремих підприємств відсутність) ринків збуту;

Ø недостатній обсяг замовлень на продукцію;

Ø недостатність обігових коштів у підприємств;

Ø застаріле енерговитратне виробництво з орієнтацією на виготовлення продукції з низькою доданою вартістю;

Ø відсутність державної підтримки українського товаровиробника;

Ø несвоєчасне повернення ПДВ, що призводить до вимивання обігових коштів підприємств та погіршує їх фінансовий стан;

Ø постійне зростання цін на енергоносії та комплектуючі для виробництва продукції, що призводить до здорожчання готової продукції і знижує її конкурентоздатність на ринках збуту.

Незбалансованість можливостей підприємств з потребами ринків збуту, інші проблеми виробничого та соціального характеру впливають на соціально-трудові відносини та викликають в окремих колективах їх нестабільність. На деяких великих промислових підприємствах зафіксовано значне зменшення обсягів виробництва продукції. Це суттєво позначилось на наповненні місцевих бюджетів і своєчасності виплати заробітної плати працівникам бюджетної сфери, що призводить до зростання соціального напруження в колективах.

Упевнено почувалися підприємства, які вчасно переорієнтувалися на нові ринки збуту, знайшли інвесторів та нових партнерів. Проте, на промислові підприємства посилюється дія зовнішніх факторів, які спричинені втратою окремими підприємствами позицій на ринках збуту. Водночас відсутність обігових коштів на модернізацію виробництва, зниження його енергозатратності та на стандартизацію продукції перешкоджають швидкій переорієнтації на європейські ринки. За таких умов роботодавці змушені вдаватися до скорочення штатної чисельності і робочого часу, що призводить до зменшення доходів найманих працівників, надходжень до бюджетів і фондів. Враховуючи досвід попередніх років, Відділення прогнозує, що зниження обсягів виробництва на окремих підприємствах у першому півріччі 2017 року змусить їх власників оптимізувати свої витрати в першу чергу за рахунок скорочення робочого часу й персоналу. Криза зайнятості й надалі маскуватиметься під часткову зайнятість (неповний робочий день, тиждень та відпустки без збереження зарплати), що відобразиться на доходах працівників. Проте, розуміючи вплив зовнішніх факторів (звуження ринків збуту, обмеженість робочих місць) - наймані працівники трудових колективів протестних намірів швидше за все не виявлятимуть.

Аналіз причин виникнення випадків дестабілізації, які перебували на обліку Відділення свідчить, що основним чинником виникнення ускладнень між працівниками та роботодавцями залишається наявність заборгованості із виплати заробітної плати, незадовільні темпи її погашення та порушення термінів виплати поточної зарплати.

На основі результатів моніторингу стану соціально-трудових відносин підприємств, установ, організацій області Відділення прогнозує ймовірність погіршення соціального мікроклімату у колективах таких адміністративно-територіальних одиниць: міст Чернігів, Ніжин та Прилуки, стан діяльності господарського комплексу яких у 2016 році майже не змінився і залишається складним.

Найбільші діючі підприємства – боржники області:

- в м. Чернігові (ПАТ «Чернігівський завод радіоприладів», Чернігівська філія приватного підприємства «Компанія «ІнексУкрПаркет»);

- в м. Прилуках (ПАТ «Завод «Будмаш», комунальне підприємство «Прилукижитлобуд», Прилуцька нафтогазорозвідувальна експедиція по випробуванню свердловин ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія»);

- в м. Ніжині (ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів», Ніжинська нафтогазорозвідувальна експедиція по випробуванню свердловин ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія»).

Зменшення обсягів виробництва, невчасні розрахунки дебіторів за виконані роботи, нестача обігових коштів та деякі інші чинники призводять до скорочення чисельності працівників, застосування практики вимушеної неповної зайнятості працівників, зменшення рівня оплати праці, несвоєчасної та не у повному обсязі виплати заробітної плати, що ускладнює соціально-трудові відносини у колективах підприємств, установ, організацій.

За Прогнозними висновками Відділення, можливе виникнення ускладнень соціально-трудових відносин:

на виробничому рівні в розрізі видів економічної діяльності (галузей):

- в галузі добувної промисловості:

- в галузі освіти та охорони здоров’я: на територіальному рівні:

- в установах та закладах освіти, охорони здоров’я районів (міст) області.

- в містах Чернігів, Ніжин, Прилуки.

За результатами аналізу інформацій, отриманих від обласних організацій профспілок і місцевих органів виконавчої влади та враховуючи дані власного моніторингу, Відділення прогнозує у першому півріччі 2017 року збереження соціальної напруженості в колективах бюджетної сфери (освіти, охорони здоров’я) через недостатнє фінансування, невдоволення рівнем заробітної плати в оплаті праці висококваліфікованих фахівців та допоміжного персоналу, а також оптимізацію мережі бюджетних установ (закриття, реорганізація, тощо). Викликає занепокоєння і стан справ на підприємствах комунальної власності.

Практика роботи підтверджує необхідність подальшого об’єднання зусиль органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, профспілок, роботодавців й Відділення, спрямованих на поліпшення стану соціально-трудових відносин та сприяння здійсненню соціального діалогу у трудових колективах підприємств, установ, організацій області шляхом: - внесення відповідних змін до Закону України «Про колективні договори і угоди» з метою посилення відповідальності соціальних партнерів за невиконання прийнятих ними колективних договорів (угод);

- вжиття заходів щодо дотримання бюджетного нормативу забезпеченості видатків на освіту, охорону здоров’я, соціальний захист при формуванні бюджетів;

- вжиття додаткових заходів для ліквідації заборгованості по виплаті заробітної плати працівникам підприємств, установ та організацій усіх форм власності;

- здійснення роботодавцями нових підходів до прийняття управлінських рішень;

- активізації роботи у напрямку підвищення рівня поінформованості громадян щодо механізмів захисту їхніх трудових прав;

- сприяння ефективному використанню найманими працівниками та роботодавцями можливостей примирно-переговорного процесу на доконфліктній стадії з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів);

- посилення правової захищеності найманих працівників в процесі вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), активне залучення для участі у примирних процедурах представників місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Відділення, діючи в межах повноважень і спираючись на взаємодію з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями профспілок і роботодавців, сприятиме збереженню атмосфери соціальної рівноваги в цілому на Чернігівщині та поліпшенню соціально-трудових відносин насамперед в тих колективах, стосовно яких в цьому Прогнозі зроблені відповідні застереження.