back

До уваги платників податків

07 лютого 2012

14 лютого 2012 року відбудеться прямий телефонний зв’язок заступника голови комісії з проведення реорганізації ДПІ у Ріпкинському районі, заступника начальника Анісовець Тетяни Володимирівни з жителями району на тему "Податок на додану вартість у 2012 році"
Телефонуйте за номером 2-24-98 з 15.00 до 17.00
21 лютого 2012 року відбудеться прямий телефонний зв’язок голови комісії з проведення реорганізації ДПІ у Ріпкинському районі, першого заступника начальника Максименко Сергія Миколайовича з жителями району на тему "Декларування доходів громадян у 2012 році"
Телефонуйте за номером 2-18-95 з 15.00 до 17.00
Шановні громадяни! Задекларуйте свої доходи, отримані протягом 2011 року, до 1 травня 2012 року!
З 1 січня 2012 року в Україні розпочата кампанія із декларування доходів, отриманих протягом 2011 року. Термін подання податкової декларації про майновий стан і доходи для платників податку на доходи фізичних осіб встановлено до 1 травня 2012 року.
Подається декларація про майновий стан і доходи до органу податкової служби за місцем проживання платника податку (за реєстрацією в паспорті). Податківці зобов’язані надавати консультацію щодо її заповнення.
Платник заповнює Податкову декларацію самостійно або це може зробити нотаріально уповноважена ним на це особа (п. 18.5 Закону № 889). За неповнолітніх дітей декларацію подають їх батьки (опікуни, піклувальники).
Метою декларування є не тільки сплата податку до бюджету, а й повернення платникам певної суми податку, сплаченої із їх заробітної плати протягом попереднього року.
При цьому, перелік витрат, які платник податку має право включити у податкову декларацію, поступово розширюється. Наприклад, платники податку можуть зменшити свій загальний річний оподатковуваний дохід, якщо упродовж звітного податкового року вони сплачували кошти за навчання, повертали фінансовим установам проценти за іпотечний кредит тощо.
Суттєвою відмінністю цьогорічної кампанії декларування доходів є обов’язок фізичних осіб, які протягом 2011 року отримували дохід у вигляді заробітної плати та суми винагород за цивільно-правовими договорами від декількох податкових агентів, подавати декларацію про майновий стан і доходи за своїм місцем реєстрації. За умови, що загальна сума такого доходу за будь-який календарний місяць перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2011 році – 9 410 грн.).
Про терміни подання податкової декларації про майновий стан і доходи у зв’язку із застосуванням права на податкову знижку.
Відповідно до пп. 166.1.1 п. 166.1 ст. 166 розділу IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року. При цьому, пп. 166.1.2 п. 166.1 ст. 166 ПКУ передбачено, що підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації.
Відповідно до пп. 166.4.3 п. 166.4 ст. 166 ПКУ, якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
Отже, фізичні особи, які мають право на нарахування податкової знижки, подають податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року до кінця податкового року, тобто граничний термін подання декларації не обмежується 1 травня поточного року.
Про витрати, які платник податків у 2012 році має права включати до податкової знижки.
Відповідно до пп. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених ПКУ.
Порядок застосування податкової знижки передбачений розділом IV ст. 166 ПКУ. Так, відповідно до пп. 166.1.1 п. 166.1 ст. 166 ПКУ, платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року. При цьому пп. 166.1.2 п. 166.1 ст. 166 ПКУ передбачено, що підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації.
Згідно із п. 166.3 ст. 166 ПКУ платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ такі фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати:
- частину суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом, що визначається відповідно до статті 175 цього Кодексу;
- суму коштів або вартість майна, переданих платником податку у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, зареєстрованим в Україні та внесеним до Реєстру неприбуткових організацій та установ на дату передачі таких коштів та майна, у розмірі, що не перевищує 4 відсотки суми його загального оподатковуваного доходу такого звітного року;
- суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати. Така сума не може перевищувати розміру доходу, визначеного в абзаці першому підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, в розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року;
- суму витрат платника податку на сплату страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та пенсійних внесків, сплачених платником податку страховику-резиденту, недержавному пенсійному фонду, банківській установі за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внесків на банківський пенсійний депозитний рахунок, на пенсійні вклади та рахунки учасників фондів банківського управління як такого платника податку, так і членів його сім’ї першого ступеня споріднення, які не перевищують (у розрахунку за кожний з повних чи неповних місяців звітного податкового року, протягом яких діяв договір страхування):
а) при страхуванні платника податку або за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом платника податку, або на банківський пенсійний депозитний рахунок, пенсійний вклад, рахунок учасника фонду банківського управління чи за їх сукупністю - суму, визначену в абзаці першому підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу;
б) при страхуванні члена сім’ї платника податку першого ступеня споріднення або за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, або на банківський пенсійний депозитний рахунок, пенсійний вклад, рахунок учасника фонду банківського управління на користь такого члена сім’ї чи за їх сукупністю - 50 відсотків суми, визначеної в абзаці першому підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, в розрахунку на кожного застрахованого члена сім’ї;
суму витрат платника податку на:
- оплату допоміжних репродуктивних технологій згідно з умовами, встановленими законодавством, але не більше ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік;
- оплату вартості державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита;
- суму коштів, сплачених платником податку у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива;
- суми витрат платника податку на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним.
При цьому, згідно із пп. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 ПКУ до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).
Оригінали зазначених у підпункті 166.2.1 цього пункту документів не надсилаються органу державної податкової служби, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого цим Кодексом (пп. 166.2.2 п. 166.2 ст. 166 ПКУ). Водночас, згідно до п.176.1 ст.176 Кодексу платники податку зобов’язані на вимогу органу державної податкової служби та в межах його повноважень, визначених законодавством, пред’являти документи і відомості, пов’язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації з цього податку.
Для прискорення проведення податковим органом розрахунку сум, що підлягають поверненню з бюджету, і забезпечення правильності визначення зазначених сум доцільно надавати до податкової інспекції копії зазначених документів.
Форми податкової звітності з ПДВ зазнали змін!
Державна податкова служба України інформує, що з 1 лютого 2012 року податкова звітність з податку на додану вартість повинна подаватись до органів державної податкової служби за формами, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 №1492 "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20.12.2011 за №1490/20228 (далі – наказ №1492).
Внаслідок прийняття цього наказу форми податкової звітності з податку на додану вартість зазнали наступних змін (у порівнянні з редакцією наказу ДПА України від 25.01.11 №41):
- розділ ІІІ "Розрахунку за звітній період" податкової декларація з податку на додану вартість (скорочена) та уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (щодо діяльності відповідно до статті 209 "Спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства" розділу V Податкового кодексу України (далі – Кодекс) доповнено новими рядками з метою реалізації механізму зарахування до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду перевищення суми податку на додану вартість, сплаченої (нарахованої) сільськогосподарським підприємством постачальнику на вартість виробничих факторів, над сумою податку, нарахованого за операціями з постачання сільськогосподарських товарів/послуг, передбаченого пунктом 209.3 статті 209 Кодексу з урахуванням змін, внесених Законом України від 07.07.11 №3609-VI "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України" (далі – Закон №3609);
З метою приведення у відповідність до статті 50 "Внесення змін до податкової звітності" Кодексу розділ ІІІ уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (щодо діяльності відповідно до пункту 1 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу) доповнено новим рядком 19 "Сума штрафу, нарахована платником самостійно у зв’язку з виправленням помилки".
Решта форм звітності, що затверджується наказом, залишися без змін.
Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість також зазнав деяких змін:
- відповідно до пункту 49.19 статті 49 "Подання податкової декларації до органів державної податкової служби" Кодексу пункт 3 розділу ІІІ доповнено нормою, яка передбачає, що у разі подання податкової звітності в електронній формі платник податку зобов’язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного органу державної податкової служби не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає граничний строк подання податкової декларації;
- розділи VІ та VІІ приведені у відповідність до вимог пункту 209.3 статті 209 Кодексу з урахуванням змін, внесених Законом №3609.
Нагадуємо, що за новою формою, затвердженою наказом №1492, податкова звітність з ПДВ подаватиметься з 1 лютого 2012 року.