Інформація щодо функціонування державних закладів професійної (професійно-технічної) освіти Чернігівської області

План розвитку професійної (професійно - технічної) освіти Чернігівщини на 2019-2021 роки

Туринський процес регіональний рівень Чернігівська область

Про схвалення методичних рекомендацій щодо формування та розміщення регіонального замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів

Перелік закладів професійної (професійно-технічної) освіти

 


В області функціонує 13 закладів професійної (професійно – технічної) освіти серед яких: 1 центр професійно-технічної освіти, 3 вищі професійні училища, 9 професійних ліцеїв.

Станом на 01 січня 2021 року загальний контингент складає 4481 здобувач освіти, з яких: 4290 –  набувають професійних кваліфікацій за регіональним і державним замовленням, 191 – навчається на контрактній основі. Одночасно з робітничою професією 2644 учні (59% до загального контингенту) отримують повну загальну середню освіту.

Для забезпечення потреб регіонального ринку праці отримано ліцензії та з 2020/2021 навчального року запроваджено підготовку зварників, техніків-технологів з технології харчування. Збільшено обсяги підготовки озеленювачів, водіїв автотранспортних засобів, кухарів, трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва, слюсарів.

Підготовка кадрового потенціалу здійснюється з 60 професій та 5 спеціальностей, що охоплюють 6 галузей економіки, зокрема: промисловості, транспорту, будівництва, торгівлі і громадського харчування, побутового обслуговування населення, агропромислового комплексу.

У 2020 році в рамках реалізації Плану розвитку професійної (професійно-технічної) освіти Чернігівщини на 2019 – 2021 роки продовжується модернізація навчально-виробничої інфраструктури закладів професійної (професійно-технічної) освіти. Так,  у Ніжинському професійному аграрному ліцеї 01 вересня відкрито сучасно обладнаний Регіональний навчально-практичний центр з підготовки кадрів для сфери громадського харчування, де всі бажаючі зможуть отримати професії кухаря й кондитера за новітніми виробничими технологіями. Водночас Чернігівським професійним ліцеєм залізничного транспорту, за державної підтримки в 1,4 млн грн, завершуються заходи зі створення Регіонального навчально-практичного центру електромонтажних технологій та відновлювальної енергетики.

На даний час в структурі 9 закладів професійної (професійно-технічної) освіти функціонує 12 навчально-практичних центрів різного галузевого спрямування, де здобувачі професійної освіти набувають професійних кваліфікацій за сучасними виробничими технологіями із застосуванням новітнього обладнання, матеріалів, інструменту.  

Підвищенню рівня підготовки трудових ресурсів, забезпеченню їх конкурентоспроможності на ринку праці сприяє дуальна форма освіти. У 2020/2021 навчальному році 4 заклади професійної (професійно-технічної) освіти у співпраці з 12 підприємствами – потенційними роботодавцями здійснюють підготовку 143 кваліфікованих робітників із елементами дуальності з 6-ти професій (електрозварник ручного зварювання, монтажник систем вентиляції, кондиціювання повітря, пневмотранспорту й аспірації, слюсар-ремонтник, слюсар з механоскладальних робіт, тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, озеленювач).

Запровадження в освітній процес нових освітніх стандартів, зорієнтованих на набуття необхідних знань, умінь і навичок для праці, це можливість для закладів освіти формування переліку освітніх компонентів (предметів) та змісту навчальних програм спільно з роботодавцями, що покращує якість професійної освіти. Цього навчального року на основі таких стандартів здійснюється підготовка кадрів із 49 робітничих професій.