back

Патронатна сім’я – це шанс для дитини на краще майбутнє

13 червня 2017

Ще одна програма, яка вже поступово запроваджується в рамках національної стратегії профілактики соціального сирітства – це розміщення дітей у патронатні сім’ї.

26 січня 2016 року Верховною Радою прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми», Постанова Кабінета Міністрів України від 16 березня 2017 року №148 «Деякі питання здійснення патронату над дитиною», які регламентують функціонування патронатної сім’ї.

Що таке патронатна сім’я?

Сімейний патронат – це професійна комплексна послуга, що передбачає: тимчасовий догляд і виховання дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах та потребує захисту, в сім’ї патронатного вихователя, та одночасне надання фахівцями соціальної сфери інтенсивних підтримуючих послуг сім’ї дитини для відновлення її здорового функціонування.

Хто такі патронатні вихователі?

Патронатний вихователь – це спеціально підготовлений працівник, який на договірній основі з уповноваженим закладом здійснює догляд, виховання дітей, тимчасово влаштованих у його сім’ю (від 3 до 6 місяців), та несе відповідальність за їх життя та стан здоров’я під час перебування. Сім’я патронатного вихователя – це подружжя, в якому один із членів на професійній основі виконує обов’язки патронатного вихователя. Патронатними вихователями можуть бути громадяни України, які проживають на спільній житловій площі; мають позитивний досвід виховання дітей; одна (один) з яких виконання обов’язків патронатного вихователя не поєднує з іншою трудовою діяльністю; пройшли курси спеціальної підготовки; відповідають іншим вимогам, визначеним у чинному законодавстві.

Які особи можуть бути патронатними батьками?

Патронатними батьками можуть бути працездатні особи, які перебувають у шлюбі, крім випадків, коли хоча б одна з них:

- не пройшла курс підготовки потенційних кандидатів у патронатні батьки;

- визнана в установленому порядку недієздатною або обмежено дієздатною;

- позбавлена батьківських прав;

- була усиновлювачем, опікуном, піклувальником, прийомним батьком, батьком-вихователем іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним, опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу було припинено з її вини;

- за станом здоров'я не може виконувати обов'язки щодо виховання дітей (інваліди I і II групи, які за висновком медико-соціальної експертної комісії потребують стороннього догляду;

- особи, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства);

- перебуває на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;

- зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами;

- страждає на хвороби, перелік яких затверджений МОЗ щодо осіб, які не можуть бути усиновлювачами;

- була засуджена;

- не можуть бути патронатними батьками особи, з якими на спільній житловій площі проживають члени сім'ї (у тому числі малолітні та неповнолітні діти), які мають глибокі органічні ураження нервової системи, хворі на СНІД (крім сімей, які беруть на виховання дітей, уражених ВІЛ-інфекцією), відкриту форму туберкульозу, психотичні розлади, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства, а також особи, які не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу). Середньомісячний сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, що передували місяцю звернення із заявою про утворення патронатної сім'ї, не може бути менший ніж розмір прожиткового мінімуму, встановлений законом для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Що потрібно, щоб створити патронатну сім’ю?

Кандидати у патронатні батьки подають до соціальної служби такі документи:

- заяву кандидатів у патронатні батьки про утворення патронатної сім'ї;

- копії паспортів кандидатів у патронатні батьки;

- довідку про склад сім'ї (форма № 3);

- копію свідоцтва про шлюб;

- довідку про стан здоров'я кандидатів у патронатні батьки та членів сім'ї, які проживають разом з ними (довідка про відсутність хронічних захворювань, обстеження нарколога, венеролога, психіатра);

- довідку про доходи потенційної патронатної сім'ї за останні шість місяців або копія декларації про доходи, засвідчену в установленому порядку;

- довідку про проходження навчання кандидатів у патронатні батьки і рекомендацію центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодо включення їх у банк даних про сім'ї потенційних усиновителів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, патронатних батьків;

- письмову згоду всіх повнолітніх членів сім'ї, які проживають разом з кандидатами у патронатні батьки, на утворення патронатної сім'ї, засвідчену нотаріально.

Грошове забезпечення:

Патронатним батькам виплачується грошова винагорода за надані послуги.

Термін перебування у патронатній сім’ї визначається потребами дитини та залежить від складності життєвих обставин, які спричинили влаштування дитини, але не має перевищувати 3 місяців. В окремих випадках його може бути продовжено до 6 місяців.

Більш детальну інформацію Ви можете отримати в Ріпкинському районному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою: вул. Святомиколаївська, 156-А. смт. Ріпки. Телефон для довідок: 2-13-31.


За інформацією Ріпкинського районного центру
соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді